Działajmy wspólnie dla poprawy bezpieczeństwa na drogach
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa gromadzi sygnały od mieszkańców. Również te, które dotyczą poprawy infrastruktury. Poprawą jej, modernizacją, czy uzupełnianiem z pozytywnym skutkiem, zajmuje się systematycznie Zarząd Dróg Powiatowych w Inowrocławiu. Tym razem sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Staszica z ul. Świętokrzyską w Inowrocławiu zyskała nowy program. Będzie łatwiej i bezpieczniej.
Wszystkie sygnały zgłoszone przez mieszkańców na KMZB są sprawdzane. Te potwierdzone przez policyjne patrole, a dotyczące infrastruktury drogowej, trafiają do Zarządu Dróg Powiatowych w Inowrocławiu. Tu prowadzona jest dalsza analiza i konsekwentne usuwanie stwierdzonych nieprawidłowości. Wszystko dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.
Efekty poprawy infrastruktury są widoczne „gołym okiem”. Ostatnim tego przykładem jest sygnalizacja na skrzyżowaniu ulic Staszica i Świętokrzyskiej. Kwestia „złej organizacji ruchu drogowego” w tym miejscu była zgłaszana przez mieszkańców poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Poprawa sygnalizacji odbyła się za sprawą nowego programu, który wprowadzony został zgodnie z wykonanym w tym roku „Opracowaniem aktualizacji programów sygnalizacji świetlnej i urządzeń sterowania ruchem”.
Jak podał Zarząd Dróg Powiatowych: „Wprowadzona zmiana ma dopasować długość wyświetlania sygnałówze światłem zielonym, dla poszczególnych wlotów na skrzyżowaniu, zgodnie z aktualnym natężeniem ruchu, obliczonym na podstawie pomiaru z marca br. Poprawi ona też bezpieczeństwo ruchu”.
Wprowadzony nowy program sygnalizacji świetlnej oprócz dostosowania go do aktualnego natężenia ruchu, wydłużył czasy między zielonym światłem dla kolizyjnych grup pojazdów. Teraz kierowcy opuszczający skrzyżowanie mogą bezpiecznie z niego zjechać, zanim kolejna grupa pojazdów otrzyma sygnał zielony zezwalający na wjazd na skrzyżowanie. Wydłużenie tych czasów powinno ograniczyć zdarzenia drogowe wynikające ze zbyt krótkiego czasu potrzebnego do bezpiecznego minięcia się pojazdów”.
Koordynator Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa inowrocławskiej komendy asp. Łukasz Gamrat: zachęcam do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i zgłaszania na nią swoich spostrzeżeń, także drogowych. Jak widać współpraca mieszkańców i instytucji daje dobre rezultaty.
Szczegóły o Mapie i dostęp pod linkiem: https://policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.html
Zdjęcia: ZDP Inowrocław
Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz