Wiadomości

Pracowity weekend policyjnych „wodniaków”

Data publikacji 16.08.2021

W czasie minionego weekendu policjanci ogniwa wodnego bydgoskiej komendy stacjonujący nad Zalewem Koronowskim mieli pełne ręce roboty. Interweniowali wobec osób używających ognia w lesie bądź w bliskiej odległości ściany lasu, pływających łodzią o mocy przekraczającej dopuszczalną jej moc na Zalewie Koronowskim, a także pomagali osobom, którym przewrócił się jacht i zabezpieczali rajd rowerowy.

W sezonie letnim bydgoskim "wodniakom" pracy nie brakuje. W trakcie minionego weekendu (13-15.08.2021) policjanci pełnili swoje służby na Zalewie Koronowskim, ale nie tylko. Oto kilka przykładów, kiedy policjanci musieli interweniować.

W piątek policjantów wspierali leśnicy z Nadleśnictwa Zamrzenica. Funkcjonariusze wspólnie z leśnikami kontrolowali te tereny pod kątem łamania przepisów związanych m. in. z używaniem ognia w lesie (np. rozpalaniem ognisk) czy wjazdem pojazdami do lasów. Patrolując lasy w rejonie Zalewu Koronowskiego zauważyli grupę osób, która postanowiła zrobić imprezę w lesie i rozpaliła tam grilla.

Następnego dnia również zachowania osób korzystających z wypoczynku nad wodą czy w lesie odbiegały od idealnych. Policjanci interweniowali wobec osoby, która nie mając uprawnień holowała tzw. „banana” po Zalewie Koronowskim. Następnie w ręce policjantów wpadł sternik, który pływał łodzią o mocy przekraczającej dopuszczalną na Zalewie Koronowskim. Na tym jednak nie koniec, bo kolejne osoby postanowiły używać ognia w lesie rozpalając ognisko.

Zaznaczyć należy przy tym, że powyższe wykroczenia zagrożone są mandatem karnym w wysokości od 20 do 500 złotych, bądź skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu.

Natomiast wczoraj policjanci otrzymali zgłoszenie o jachcie kabinowym, który wywrócił się w rejonie Sokole – Kuźnicy. Po dopłynięciu na miejsce policjanci zobaczyli jacht w wodzie wywrócony do góry dnem. Okazało się, że cztery osoby nim płynące zdołały wcześniej dopłynąć do brzegu i nie potrzebowały pomocy. Na miejsce zostały wezwane inne służby, by pomóc policjantom odholować żaglówkę do miejsca cumowania.

Wczoraj również policjanci z ogniwa wodnego zabezpieczali rajd rowerowy „Rowerowa Brzoza”. Za jego zabezpieczenie oraz wieloletnią współpracę policjanci otrzymali podziękowania od organizatorów i pamiątkowe statuetki.

Obowiązujące przepisy mają zapewnić bezpieczeństwo na wodzie, jednak nie brakuje lekkomyślnych osób, które je łamią. Należy, bowiem pamiętać, że nawet mała ilość wypitego alkoholu znacznie opóźnia czas reakcji i ostrość widzenia. Dodatkowo zgodnie z prawem statek, żaglówkę lub rower wodny, którym kieruje osoba nietrzeźwa można usunąć z wody na koszt użytkownika.  Policjanci przestrzegają entuzjastów pływania na wodzie przed brawurą i przypominają, że osoba kierująca łodzią jest odpowiedzialna również za jej pasażerów. 

W dalszym ciągu policjanci apelują o rozwagę podczas korzystania z lasu oraz o stosowanie się do przepisów dotyczących zakazu wjeżdżania pojazdami do lasów, rozpalania ognia w bliskim sąsiedztwie lasu i innych przepisów mających zapewnić bezpieczeństwo w lesie i jego okolicy.

Autor: podkom. Lidia Kowalska
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska

 • Policjant i leśnik podczas interwencji wobec osób, które rozpaliły grilla w lesie.
 • Palący się grill z kiełbaskami. W tle policyjne łódź motorowa na wodzie.
 • Policjant rozmawia z osobami, które rozpaliły grilla. Leśnik stoi w pewnej odległości od nich i obserwuje ich.
 • Rozpalone ognisko w lesie.
 • Policjant wchodzi do lasu, gdzie osoby rozpaliły ognisko. W tle idący mężczyzna i urządzony przez nich biwak.
 • Policyjna łódź motorowa, a na niej stoi policjant. Obok łodzi przycumowana jest łódź motorowa, a na niej osoby.
 • banan i ponton z osobami
 • łódź motorowa na wodzie, a na niej 4 osoby
 • Policjanci i wopr na służbowych łodziach motorowych podczas interwencji na wodzie.
 • jacht wywrócony do góry dnem w wodzie
 • Służby podczas wyciągania zanurzonego jachtu.
 • Policjant na policyjnej łodzi motorowej podczas wyciągania jachtu.
 • Łodzie służbowe
 • Policyjna łódź motorowa podczas holowania wywróconego jachtu.
 • Pamiątkowe statuetki dla policjantów Ogniwa Wodnego.
Powrót na górę strony