Wiadomości

PODSUMOWANIE WAKACJI 2021 R. NA DROGACH

Podczas wakacji policjanci odnotowali ponad 5 tysięcy wypadków drogowych, w których zginęło 479 osób, a ponad 6 tys. zostało rannych. Są to dane lepsze niż w poprzednich latach, jednak nie oznacza to, że zabrakło tragicznych zdarzeń, których ofiary znalazły się w tej smutnej statystyce. Nadmierna prędkość niedostosowana do warunków ruchu oraz lekceważenie fundamentalnych przepisów ruchu drogowego – jak te w postaci nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, przyczyniły się do zaistnienia wielu z nich.

Wakacje są corocznie czasem intensywnej służby dla policjantów pionu ruchu drogowego. Codziennie na drogi wyjeżdżało ich około 4 tysięcy. Policjanci ruchu drogowego w całym kraju podczas okresu wakacyjnego byli zaangażowani w zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa i porządku na drogach. Głównym celem ich działań było ograniczenie liczby wypadków i kolizji.

W okresie wakacji w całej Polsce policjanci odnotowali 5216  wypadków (w 2020 r. – 5598), w których zginęło 479 osób (2020 r. - 500), a 6172 zostało rannych (2020 r. – 6525).

Jak wynika ze wstępnych danych, w kujawsko-pomorskiem w czasie tegorocznych letnich wakacji doszło do162 wypadków (w 2020 r. – 189), w których zginęło 29 osób ( w 2020 r. – 18) , a 179 zostało rannych (w 2020 r. – 212)

Od początku 2021 roku prawo jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h zostało zatrzymane 41029  kierującym. W kujawsko-pomorskiej prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50km/h od początku tego roku zatrzymano już 1372 kierowcom.

Policjanci od początku roku zatrzymali ponad 69 tysięcy nietrzeźwych kierujących. W naszym województwie jest to ponad 3800 osób.

W trosce o bezpieczeństwo podróżujących, w kujawsko-pomorskiem policjanci przeprowadzili 336 kontroli autobusów i kierowców wiozących dzieci na letni wypoczynek. Podczas kontroli sprawdzany był przede wszystkim stan techniczny autobusu, jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości. Policjanci stwierdzili 2 usterki pojazdów, zatrzymali 2 dowody rejestracyjne, co świadczy o tym, że tabor firm przewozowych w naszym województwie jest coraz lepszy.

Przypominamy, że po wakacyjnej przerwie uczniowie wracają do szkół. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w pobliżu placówek oświatowo-wychowawczych, należy spodziewać się większego ruchu samochodów, jak i pieszych. Policyjnych patroli w tych miejscach na pewno nie zabraknie. Bezpieczna droga do szkoły to cel działań funkcjonariuszy. W pierwszych dniach września, policyjne patrole będą pełnić służbę w rejonach szkół oraz zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego. Przed rozpoczęciem roku szkolnego policjanci przeprowadzili m.in. weryfikacje oznakowania oraz urządzeń ostrzegawczo zabezpieczających w rejonach szkół oraz placówek oświatowych. W jej wyniku sporządzono blisko 1500 wniosków o jego poprawę. W naszym wpjewztwie wniosków takich sporządzono ponad 50.

Pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, rozsądku i wzajemnym szacunku na drodze. Wrzesień charakteryzuje się zmienną aurą, co należy wziąć pod uwagę podczas kierowania pojazdem i uczestnictwem w ruchu drogowym w charakterze pieszego.

Powracające po długiej przerwie dzieci i młodzież często zapominają o własnym bezpieczeństwie. Dlatego obowiązkiem nas dorosłych jest dbanie o ich bezpieczeństwo nie tylko w domu, szkole, ale też na drodze. Szybciej zapadający zmrok oraz opady deszczu wymagają od wszystkich szczególnej ostrożności. Najwięcej bowiem w kwestii wspólnego bezpieczeństwa zależy od samych uczestników ruchu drogowego.

 

 

 

 

Autor: Opracowano na podsatwie informacji KGP
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz

Powrót na górę strony