Wiadomości

Porozumienie o przeciwdziałaniu i wykrywaniu przestępstw przeciwko środowisku podpisane

W czwartek (30.09) Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy nadinsp. Piotr Leciejewski z Kujawsko-Pomorskim Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska w Bydgoszczy – Panem Zdzisławem Krajewskim podpisali porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie przeciwdziałania i wykrywania przestępstw i wykroczeń przeciwko środowisku.

Komenda Główna Policji współdziałając z przedstawicielami Główny Inspektoratu Ochrony Środowiska, w 2021 roku przygotowała wspólny projekt Porozumienia regulujący zakres współpracy i wymiany informacji z GIOŚ, w szczególności odnoszący się do współdziałania z Departamentem Zwalczania Przestępczości Środowiskowej utworzonym w GIOŚ.

W ślad za tą inicjatywą podpisano porozumienie o współdziałaniu także w województwie kujawsko-pomorskim.

Do najważniejszych obszarów w zakresie wzajemnej współpracy należą m.in. zwalczanie przestępczości środowiskowej poprzez wzajemną wymianę informacji w toku prowadzonych własnych działań wykrywczych oraz organizowanie przedsięwzięć angażujących obok Policji i GIOŚ także inne służby i instytucje w przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej. Porozumienie przewiduje także organizowanie szkoleń oraz działania prewencyjno – kontrolnych.

Intensyfikacja działań Policji w zwalczaniu przestępstw naruszających dobro chronione środowiska naturalnego została ujęta jako jedno z zadań priorytetowych Komendanta Głównego Policji na lata 2021 - 2023  pn. „Optymalizacja działań Policji w zakresie zwalczania kluczowych rodzajów przestępczości w tym cyberprzestępczości”. Do najważniejszych obszarów zagrożenia degradacją środowiska naturalnego zaliczono nieprawidłowe gospodarowanie odpadami oraz nielegalny międzynarodowy transport odpadów, z których te określone jako niebezpieczne, stanowią  wysokie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Policja podejmuje szereg inicjatyw przeciwdziałających przestępstwom występującym zarówno w sferze ogólnego dobra prawem chronionym jakim jest naturalne środowisko fauny i flory, jak też przestępstwom i wykroczeniom popełnianym w szarej strefie gospodarowania odpadami i gospodarowania naturalnymi zasobami.

Z uwagi na utworzenie w 2021 roku Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ, który został wyposażony w uprawnienia do ścigania przestępstw godzących w szeroko rozumiane środowisko naturalne, Główny Inspektor Ochrony Środowiska stał się dla Policji naturalnym partnerem w procesie zwalczania przestępczości środowiskowej czyniąc tym samym wysoce zasadnym uregulowanie zasad współpracy w postaci porozumienia.

W spotkaniu, które odbyło się w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy uczestniczyli m.in: Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy nadinsp. Piotr Leciejewski, p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska – Pan Michał Mistrzak, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy – Pan Zdzisław Krajewski.

 

Autor: mł.insp. Monika Chlebicz
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz

Powrót na górę strony