Wiadomości

Spot „ODBLASKI TO ŻYCIE” - w ramach akcji „Świeć przykładem” i „Ogólnopolskiego Policyjnego Dnia Odblasków”

Data publikacji 01.10.2021

W ramach akcji „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM” i „Ogólnopolskiego Policyjnego Dnia Odblasków” w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy powstał spot „ODBLASKI TO ŻYCIE”, uświadamiający pieszym poruszającym się po zmierzchu, jak ważne są elementy odblaskowe noszone w widocznym miejscu.

Jesienno-zimowy czas to codzienna szaruga, coraz szybciej zapadający zmrok, ciemne poranki, mgła. Pogarszające się warunki na drogach nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych, dlatego policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy stworzyli krótki spot pt. „ODBLASKI TO ŻYCIE” dobitnie pokazujący, jak elementy odblaskowe poprawiają widoczność.

Celem spotu jest przypominanie i uświadamianie pieszym, że mają oni realny wpływ na swoje bezpieczeństwo.

Zasada jest prosta! Pieszy poruszający się po drodze o zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementy odblaskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Nie musi tego robić, jeśli porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.

Mimo to, policjanci zachęcają do korzystania z elementów odblaskowych tam, gdzie przepisy tego nie nakazują, czyli w obszarze zabudowanym, zwłaszcza w miejscach słabo oświetlonych.

Pamiętajmy! Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój widziany jest przez kierującego pojazdem z odległości 40 metrów. Natomiast wyposażony w elementy odblaskowe staje się widoczny nawet w odległości 150 metrów. To ogromna różnica! Te dodatkowe 110 metrów pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

„Świeć Przykładem” w powiecie radziejowskim

„Świeć Przykładem” w powiecie włocławskim

„Świeć Przykładem”w powiecie lipnowskim

„Świeć Przykładem” w powiecie nakielskim

„Świeć Przykładem” w powiecie świeckim

„Świeć Przykładem” w powiecie toruńskim

„Świeć Przykładem” w powiecie rypińskim

Autor: st. asp. Remigiusz Rakowski
Publikacja: Kamila Ogonowska

Film https://youtu.be/Tuq-TcufOnQ

Powrót na górę strony