Wiadomości

Policjanci „drogówki” ze Świecia nie pozostawili 57-latki w potrzebie

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu pomogli kobiecie, która podczas wycieczki autokarem nagle źle się poczuła. Asp. szt. Arkadiusz Lauda i sierż. szt. Adrian Maryniak, podczas służby, udzielili 57-latce pierwszej pomocy, a następnie przekazali pod opiekę służbom medycznym.

Do zdarzenia doszło w piątek (8.10.21) po 16.00 na autostradzie A1. Policjanci ruchu drogowego ze Świecia patrolowali właśnie Miejsce Obsługi Podróżnych w miejscowości Gajewo (pow. świecki), kiedy podszedł do nich mężczyzna prosząc o pomoc. Mundurowi natychmiast pobiegli we wskazane miejsce. Jak się okazało, w autobusie, jadącym na wycieczkę, jedna z podróżujących kobiet prawdopodobnie dostała ataku epilepsji. Policjanci natychmiast przystąpili do udzielania poszkodowanej pierwszej pomocy. Jednocześnie na miejsce zdarzenia wezwali karetkę. Jeden z podróżujących mężczyzn pomógł mundurowym i przytrzymał głowę kobiecie. Ci, z kolei otoczyli ją opieką, zadbali o komfort, prosząc pozostałych podróżnych o opuszczenie pojazdu i kontrolowali czynności życiowe do czasu przyjazdu karetki pogotowia.

Przypominamy najważniejsze zasady zachowania w tego typu sytuacji.

Należy ochronić głowę poszkodowanego zabezpieczając go przed dodatkowymi urazami np. używając do tego dostępnej odzieży lub miękkich przedmiotów. Nie należy krępować jego ruchów. Po ataku należy ułożyć chorego w pozycji bezpiecznej. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do jego stanu zdrowia lub właściwego sposobu działania wezwijmy odpowiednie służby, dzwoniąc na numer telefonu alarmowego 112.

Autor: podkom. Joanna Tarkowska
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony