Wiadomości

Ogólnopolska kampania "Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo”

„Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” to idea przewodnia ogólnopolskiej kampanii, która dzisiaj ruszyła w całym kraju. W jej ramach kierowcy przez cztery soboty będą mogli bezpłatnie sprawdzić prawidłowe ustawienie świateł w swoim samochodzie. Kampania ma zwrócić uwagę kierowców, jak ważny dla ich bezpieczeństwa jest stan oświetlenia pojazdu.

Dzisiaj (21.10.21) na stacji diagnostycznej odbył się briefing Wydziału Ruchu Drogowego w Bydgoszczy inaugurujący kampanię pn. „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. To już szósta edycja ogólnopolskiej kampanii, podczas której już w najbliższą sobotę (23.10.21) na wybranych stacjach kontroli pojazdów w całym kraju kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić prawidłowe ustawienie świateł w swoich pojazdach. Ma ona zwrócić uwagę kierowców, jak ważny dla bezpieczeństwa jest stan oświetlenia pojazdu.  

Organizatorem akcji jest Policja i Instytut Transportu Samochodowego, a partnerami są: Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz niektóre stacje kontroli pojazdów w całym kraju. W akcję włączyła się również firma Neptis S.A, która jest operatorem popularnego wśród kierowców komunikatora Yanosik. Kierowcy, którzy posiadają tę aplikację otrzymają na swój telefon komórkowy informacje na temat lokalizacji stacji kontroli wykonujących sprawdzenia. Wykaz punktów umożliwiających bezpłatne badania w całym kraju znajduje się poniżej.

W cztery soboty tj.: 23 października, 6 i 20 listopada oraz 4 grudnia br. kierowcy będą mogli bezpłatnie, na wybranych stacjach diagnostycznych na terenie całego kraju, w tym również w naszym województwie, sprawdzić stan oświetlenia swoich pojazdów.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi kierowców na oświetlenie pojazdów oraz jego wpływu na bezpieczeństwo w ruchu, w szczególności mając na uwadze obecne warunki drogowe, kiedy szybciej zapada zmierzch i często występują niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Jakość oświetlenia pojazdów bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Źle ustawione światła nie będą oświetlały pobocza, mogą oślepiać innych kierowców, a także pieszych, co może doprowadzić nawet do wypadków.

Kujawsko-pomorscy policjanci przez najbliższe tygodnie będą czujnie przyglądać się oświetleniu pojazdów. Funkcjonariusze będą zwracać uwagę na pojazdy z niesprawnym lub niezgodnym z warunkami technicznymi oświetleniem oraz wyciągać konsekwencje przewidziane prawem. Jeśli oświetlenie pojazdu nie odpowiada warunkom technicznym policjant zatrzyma dowód rejestracyjny i skieruje auto na dodatkowe badania techniczne.

Dodatkowo funkcjonariusze będą propagować zasadę „Widzieć – i być widocznym”. Ta uniwersalna zasada dotyczy wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Obowiązkiem kierowcy jest zadbać o właściwe oświetlenie pojazdu natomiast  pieszego - zadbać o własną widoczność. Dobre i sprawne oświetlenie pojazdu oraz pieszy wyposażony w elementy odblaskowe to bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.


ZACHĘCAMY DO SKORZYSTANIA Z MOŻLIWOŚCI BEZPŁATNEGO SPRAWDZENIA ŚWIATEŁ W POJAZDACH!

WSZYSTKO W RAMACH AKCJI „TWOJE ŚWIATŁA – NASZE BEZPIECZEŃSTWO”

Autor: st. asp. Remigiusz Rakowski
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz

  • diagnosta rozmawia z dziennikarką radiową
  • dwoje policjantów rozmawiają z dziennikarzami
  • dwoje policjantów rozmawiają z dziennikarzami
  • diagnosta sprawdza oświetlenie pojazdu. Obok stoją dziennikarze
  • diagnosta rozmawia z dziennikarzami
  • dwoje policjantów rozmawiają z dziennikarzami
Powrót na górę strony