Wiadomości

Bydgoski policjant szkolił strażaków ochotników

W siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Sicienku st. asp. Szymon Porażyński z Wydziału Prewencji KMP w Bydgoszczy poprowadził szkolenie dla strażaków ochotników. Tematami szkolenia były zabezpieczenie miejsca zdarzenia podczas działań ratowniczych na drodze oraz kierowanie ruchem drogowym.

Wystąpienie wypadku drogowego zawsze jest dla służb wyzwaniem, gdyż wiąże się z ratowaniem ludzkiego zdrowia i życia. To od poziomu wiedzy, wyszkolenia i sprawności działania ratowników, a także jakości ich wyposażenia zależy ludzkie życie. Każda sytuacja jest inna i do każdego przypadku trzeba dostosować zakres prowadzonych czynności. Aby przeprowadzić skuteczne działania ratownicze w pierwszej kolejności należy odpowiednio zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Należy zadbać o bezpieczeństwo tych, którzy ratują oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. Nieprawidłowo zabezpieczone miejsce wypadku w jednej chwili może skutkować kolejnymi rannymi lub ofiarami śmiertelnymi.

Często to właśnie strażacy OSP przybywają jako pierwsi na miejsce zdarzenia oddalonego od większych ośrodków miejskich. Bywa, że teren w takich miejscach nie sprzyja zabezpieczeniu lub układ drogi jest bardzo niekorzystny dla ratujących. Wymaga to szybkich decyzji dowodzącego i sprawnych działań całej załogi, aby nie doszło do natężenia kolejnych zdarzeń. Ważne ogniwo stanowią też w takiej sytuacji osoby kierujące ruchem. To one czuwają nad tym, aby upłynniać w sposób bezpieczny tworzące się w związku ze zdarzeniem zatory drogowe. Wymagane jest do tego specjalistyczne przeszkolenie. Ponadto kierujący ruchem musi czuć się pewnie w swojej roli, ma prawo wydawać sygnały i polecenia uczestnikom ruchu, a ci bezwzględnie muszą się do nich stosować. Niestety jak wynika z praktyki strażaków ochotników nie wszyscy kierujący mają te polecenia zamiar wykonywać, gdyż wiąże się to z pewnymi utrudnieniami, jak objazd czy bezwzględny zakaz wjazdu. Musimy zdać sobie sprawę, że tego typu zachowania kierujących potęgują niebezpieczeństwo, a samo niestosowanie się do poleceń i sygnałów osoby kierującej ruchem może skutkować wysoką grzywną oraz zatrzymanymi uprawnieniami do kierowania.

Dzięki spotkaniu, które odbyło się 30 października 2021 r. strażacy z Sicienka dowiedzieli się, jak podnieść swoje bezpieczeństwo prawne podczas działań ratowniczych. Ponadto policjant przypomniał najważniejsze zasady zabezpieczania zdarzeń, a także wskazał jak w sposób właściwy kierować ruchem drogowym za pomocą gestów, które konkretnie określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 lipca 2010 r. w sprawie kierowania ruchem drogowym.

Autor: st. asp. Szymon Porażyński/ Wydział Prewencji KMP w Bydgoszczy
Publikacja: kom. Lidia Kowalska

Powrót na górę strony