Wiadomości

Seniorze nie daj się oszukać!

Bydgoscy profilaktycy z Wydziału Prewencji KMP w Bydgoszczy młodszy aspirant Rafał Wohlfeil i Beata Rogawska-Schmidt przeprowadzili prelekcję dla seniorów z Bydgoskiego Dziennego Domu Pobytu w Bydgoszczy.

Wczoraj (09.11.2021) odbyło się spotkanie z seniorami, podczas którego omówiono metody oszustw przeprowadzanych na osobach starszych „metodą na wnuczka, policjanta a także funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego (CBŚ)”. Seniorzy mogli poznać scenariusze i działania oszustów dzięki wyświetlonym filmom profilaktycznym, które urozmaiciły i dopełniły prelekcję.

Podczas spotkania, podkreślono iż metody oszustw na osobach starszych ewaluują w czasie. Obecnie złodzieje wykorzystują sytuację epidemiologiczną SARS-Cov-2 i próbują wyłudzać pieniądze „metodą na koronowirusa”. Także rozwój technologiczny przyczynia się do wymyślania nowego rodzaju oszustw, w tym oszustwa metodą phishingu czy spoofingu. Zwrócono uwagę seniorom aby nie klikali w linki, których nie znają i uważali na smsy z wiadomościami zachęcającymi do kliknięcia w dany, nieznany link. Ponadto funkcjonariusze przestrzegali seniorów aby nie podpisywali umów, które są napisane małym druczkiem i posiadają niezrozumiałe sformułowania.

Na koniec seniorzy otrzymali ulotki i magnesy „Nie daj się oszustom”.

 

Autor: Beata Rogawska-Schmidt/ Wydział Prewencji KMP w Bydgoszczy
Publikacja: kom. Lidia Kowalska

Powrót na górę strony