Wiadomości

Porozumienie ważne dla cudzoziemców

Data publikacji 18.11.2021

Dziś (18.11) w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy podpisano Porozumienie w ramach Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego pomiędzy: Wojewodą – Komendantem Wojewódzkim Policji w Bydgoszczy – Komendantem Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy. To ważne porozumienie zwłaszcza w ramach pomocy cudzoziemcom.

Porozumienie zostało zawarte w ramach realizowanego przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego projektu pt. „Inicjatywa na rzecz cudzoziemców - potencjalnych ofiar przestępstw i prewencji transgranicznej”. Jego głównym założeniem jest realizacja celów Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego nr 4 - „Zapobieganie i zwalczanie przestępczości” i nr 5 - „Przestępczość – wspieranie ofiar”.

Mając na względzie potrzebę rozwoju procedur wsparcia dla cudzoziemców - ofiar przestępstw i wolę stworzenia warunków do stałej obecności funkcjonariuszy na terenie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, Porozumienie podpisali: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Pan Mikołaj Bogdanowicz, Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy nadinsp. Piotr Leciejewski oraz Komendant Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy ppłk SG Rafał Grzejszczak.

Podstawowe założenia tego projektu to:

  • Wzmocnienie kompetencji i umiejętności odpowiednich służb udzielających wsparcia osobom będącym ofiarami wybranych przestępstw,
  • Uproszczenie procedur związanych ze zgłaszaniem wszelkiego rodzaju zdarzeń, przestępstw i wykroczeń,
  • Wypracowanie mechanizmów oraz najlepszych praktyk w zakresie wczesnej identyfikacji, ochrony i wsparcia świadków oraz ofiar przestępstw,
  • Upowszechnianie wiedzy na temat specyfiki różnych zagrożeń, w tym kampanie edukacyjno-informacyjne i spotkania edukacyjne.

W ramach podpisanej umowy na terenie Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy utworzony zostanie punkt, gdzie w godzinach pracy urzędu, na zasadach dyżurowych, służbę pełnić będą policjanci, których zadaniem będzie profesjonalna pomoc cudzoziemcom, którzy stali się ofiarami przestępstw, a przybyli do urzędu załatwić swoje sprawy.

Punkt pomocy, infolinia oraz dyżury przedstawicieli m.in. policji i straży granicznej, to wsparcie dla cudzoziemców – ofiar przestępstw, które zostanie uruchomione w ramach Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 

- Projekt wynika z doświadczeń zebranych przez ostatnie lata. Chcemy wesprzeć cudzoziemców, którzy uzyskali na terenie naszego województwa pozwolenie na pracę, na pobyt czasowy lub pobyt stały. W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim Punkt Pomocy. Powstanie także infolinia dla cudzoziemców i dla osób poszkodowanych, co jest bardzo ważne. Są i będą zatrudnione do jej obsługi osoby znające przede wszystkim język ukraiński, ponieważ najwięcej cudzoziemców przebywających na terenie naszego województwa jest właśnie z tego kraju. Szacujemy, że jest to ponad 100 tysięcy osób - powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który dodał, że urząd wydaje cudzoziemcom około 40 tysięcy zezwoleń na pracę rocznie, a około 90 proc. z nich wydawane są osobom narodowości ukraińskiej.

Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy nadinsp. Piotr Leciejewski zwrócił uwagę na to, że liczba przestępstw, w których poszkodowani są cudzoziemcy, jest stosunkowo niewielka, ale prawdopodobnie wynika to z faktu, iż nie są one zgłaszane z obawy przed nieznajomością języka, polskiego prawa i brakiem wiedzy o miejscach, w których można tę pomoc uzyskać.

- W każdej jednostce powiatowej, miejskiej mamy wyznaczonych koordynatorów od takich spraw. Niemniej jednak czasami bariera językowa z jednej i drugiej strony jest przeszkodą niepozwalającą na zareagowanie w odpowiedni sposób. Dzięki temu projektowi będziemy mogli reagować w sposób odpowiedni, podejmować właściwe decyzje i pomagać tym osobom. To przełom w naszej współpracy, a wymiana kompetencji jest dla nas absolutnie priorytetowa – dodał.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy mjr. SG Rafał Grzejszczak powiedział, że ten projekt jest kolejnym aspektem bardzo dobrej współpracy straży granicznej z Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim:

- Funkcjonariusze straży granicznej na co dzień spotykają się z wieloma sytuacjami związanymi z przestępczością – m.in. z wykroczeniami pracowniczymi wielokrotnie popełnianymi przez pracodawców. Nasi funkcjonariusze będą służyli radą i pomocą. Jest to projekt bardzo ambitny, potrzebny i myślę, że przyniesie wymierne efekty i pozwoli ujawnić większą liczbę cudzoziemców, którzy tej pomocy na terenie naszego województwa potrzebują.


 

Autor: mł.insp. Monika Chlebicz - opracowano na podst. info. UW w Bydgoszczy
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz

  • Widok na cała salę i wszystkich uczestników konferencji
  • czterech uczestników konferencji siedzi przy stole
  • dwóch uczestników konferencji siedzących przy stole
  • dwóch uczestników konferencji siedzi przy stole
  • dwóch uczestników konferencji podpisuje dokumenty
  • trzech uczestników konferencji podpisuje dokumenty
Powrót na górę strony