Wiadomości

Bezpieczne święta na drogach

Data publikacji 24.12.2021

Przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia apelujemy do kierowców o ostrożność, rozwagę oraz aby nie wsiadali za kierownicę pod wpływem alkoholu. Jak co roku w okresie świąt kujawsko-pomorscy policjanci będą prowadzić działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci kontrolować będą m.in. prędkość, trzeźwość kierowców i sposób przewożenia dzieci.

Okres Bożego Narodzenia tradycyjnie jest czasem wyjątkowym dla milionów Polaków. W bieżącym roku jest on czasem szczególnym, również z uwagi na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 i wprowadzone w związku z tym określone ograniczenia, nakazy i zakazy. Doświadczenia lat ubiegłych wskazują jednak, że tym okresie należy spodziewać się zwiększonego natężenia ruchu pojazdów i pieszych. W związku z powyższym kujawsko-pomorscy policjanci będą prowadzić działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego oraz utrzymanie płynności ruchu w miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień.

Policjanci będą egzekwować od kierujących przede wszystkim:

  • przestrzegania ograniczeń prędkości,

  • korzystanie z pasów bezpieczeństwa i właściwe przewożenie dzieci w pojazdach,

  • właściwego zachowania kierujących wobec pieszych

oraz będą realizować działania mające na celu ujawnianie kierujących pojazdami w stanie po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.

W ubiegłym roku, w okresie świąt Bożego Narodzenia (24-27.12.2021 r.) na drogach województwa kujawsko-pomorskiego doszło do 4 wypadków drogowych, w których 2 osoby zginęły i 2 osoby zostały ranne. Ponadto policjanci zatrzymali 40 osób, które wsiadły za kierownicę pomimo tego, iż wcześniej spożywały alkohol.

Apelujemy o ostrożność i rozwagę na drodze oraz o przestrzeganie przepisów przez wszystkich użytkowników dróg, zarówno tych zmotoryzowanych, jak i niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W święta może być bardzo zmienna pogoda. Weźmy to pod uwagę i dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze, tak byśmy szczęśliwie dojechali do swoich bliskich. Jeśli jest to możliwe wyjedźmy wcześniej byśmy nie musieli się spieszyć i stresować korkami, które w tym okresie bywają niemożliwe do uniknięcia. Przed wyruszeniem w trasę sprawdźmy czy samochód jest sprawny, zwróćmy uwagę na to czy wszystkie światła mamy sprawne, czy pojazd ma ważne badania techniczne i czy wszystkie płyny są uzupełnione.

Apelujemy, aby nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu!

ZAKAZY W RUCHU DROGOWYM W OKRESIE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA ORAZ NOWEGO ROKU 2022 r.

 Uprzejmie informujemy, że zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów  na drogach (tekst jednolity: Dz. U z 2021 r., poz. 783); „wprowadza się okresowe ograniczenie ruchu pojazdów, o których mowa w § 1 [zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton, z wyłączeniem autobusów], poprzez zakaz ich ruchu na drogach na obszarze całego kraju, w następujących terminach:

data

od godziny 

do godziny

  uwagi

25 Grudnia 2021 r.

08:00

 22:00 

pierwszy dzień Bożego Narodzenia

26 Grudnia 2021 r.

 08:00 

22:00

 drugi dzień Bożego Narodzenia

01 Stycznia 2022 r.

 08:00 

22:00

 Nowy Rok

 

 

 

Autor: st. asp. Remigiusz Rakowski
Publikacja: st.asp. Piotr Duziak

Powrót na górę strony