Wiadomości

Kujawsko-pomorska grupa SPEED w 2021 roku

Data publikacji 11.01.2022

Przez miniony rok policjanci z kujawsko-pomorskiej grupy SPEED pracowali na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i reagowali na niebezpieczne i agresywne zachowania na drodze. Przez ten czas funkcjonariusze zatrzymali 835 praw jazdy, w tym 661 za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Specjalna grupa ,,SPEED” powołana została w lipcu 2019 roku. Głównym jej zadaniem jest reagowanie na niebezpieczne i agresywne zachowania na drodze, szczególnie przekraczanie dozwolonej prędkości. W skład grupy wchodzą najbardziej doświadczeni policjanci ruchu drogowego oraz po jednym policjancie z Wydziału Kryminalnego i Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Bydgoszczy.

W 2021 roku policjanci grupy SPEED garnizonu kujawsko-pomorskiego:

  • skontrolowali 49 780 pojazdów, w tym 164 motocyklistów,
  • ujawnili 53 721 wykroczeń drogowych, z czego 35 580 za przekroczenia dopuszczalnej prędkości przez kierujących,
  • nałożyli 42 167 mandatów karnych, z czego 29 732 za przekroczenie prędkości,
  • skierowali 625 wniosków o ukaranie do sądu za wykroczenia drogowe,
  • zatrzymali 835 praw jazdy, w tym 661 za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym,
  • zatrzymali 1670 dowodów rejestracyjnych,
  • ujawnili także 278 przestępstw w ruchu drogowym, głównie za kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości i niestosowania się do zakazów sądowych.

Prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Brawurowa jazda, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i agresywne zachowania kierujących wobec innych uczestników ruchu przyczyniają się do tragicznych w skutkach zdarzeń.

Nie pozwólmy, aby przez nieodpowiedzialne zachowanie na drodze ginęli ludzie. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o bezpieczną jazdę, zachowanie ostrożności na drodze i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego!

Autor: st. asp. Remigiusz Rakowski
Publikacja: st.asp. Piotr Duziak

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony