Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w województwie kujawsko-pomorskim
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to policyjne narzędzie, które służy mieszkańcom. O jej popularności świadczyć może systematycznie rosnąca ilość zgłoszeń nie tylko w województwie, ale również w całym kraju.
Każdy mieszkaniec może zgłosić na interaktywnej mapie miejsce występowania zagrożenia, które w jego ocenie wpływa negatywnie na poczucie bezpieczeństwa. Następnie wszystkie zgłoszenia naniesione na nią naniesione podlegają sprawdzeniu przez Policję.
Każdego dnia na KMZB pojawiaja sie nowe sygnały. Analizując naniesione zagrożenia, najbardziej dokuczliwe zjawiska dzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich to te wpływające na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego czyli: przekraczanie dozwolonej prędkości przez kierujących pojazdami, nieprawidłowe parkowanie, nielegalne rajdy samochodowe. Natomiast druga grupa to zagrożenia uciążliwe społecznie czyli: spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, akty wandalizmu czy grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją. W każdym naniesionym przypadku kujawsko-pomorscy funkcjonariusze prowadzą działania mające na celu sprawdzenie tego zjawiska.
Interaktywna aplikacja została skonstruowana tak, aby użytkownik w prosty sposób mógł z niej skorzystać. Jedynym wymaganiem jest dostęp do komputera z Internetem lub pobranie darmowej aplikacji na urządzenia mobilne. Użytkownik, po wybraniu jednego z 24 zagrożeń dostępnych w katalogu, wskazuje lokalizację, w której ono występuje, a następnie przyciskiem „zgłoś” nanosi potencjalne zagrożenie na mapę. Zgłaszający może dodatkowo wskazać datę i czas jego wystąpienia oraz dodać opis i zdjęcie. Warto dodać, że robi to anonimowo.
Od początku uruchomienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa do 31 grudnia 2021r. mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego przekazali ponad 85 tys. informacji na temat zagrożeń, które zauważyli w swoim otoczeniu. Ponad połowa tych zgłoszeń 44 786 (54%) została potwierdzona, wyeliminowana lub przekazana przez kujawsko-pomorskich policjantów do innego właściwego podmiotu.
Najwięcej zgłoszeń dotyczyło:
- przekraczania dozwolonej prędkości (21 116 zgłoszeń),
- nieprawidłowego parkowania pojazdów (21 025 zgłoszeń),
- spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (15 135 zgłoszeń),
- niewłaściwej infrastruktury drogowej (4 826 zgłoszeń),
- aktów wandalizmu (3 863 zgłoszenia),
- używania środków odurzających (3 256 zgłoszeń),
- grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją (3 048 zgłoszeń).
Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje numerów alarmowych wobec czego nie służy do zgłaszania interwencji, które potrzebują natychmiastowej obsługi. W takich przypadkach należy dzwonić pod numer 112.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie inowrocławskim
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie tucholskim
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie grudziądzkim
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie lipnowskim
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie radziejowskim
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie toruńskim
Autor: nadkom. Joanna Jakubas
Publikacja: Kamila Ogonowska