Wiadomości

W stropie ujawniono nietypowe znalezisko

Data publikacji 23.02.2022

W stropie przedwojennego domu, osoby prowadzące prace remontowe, odkryły nietypowe znalezisko. Ukryta w nim była broń z przełomu XIX i XX wieku, która jest ciekawym znaleziskiem historycznym, ale i niebezpiecznym przedmiotem. Broń została zabezpieczona przez policjantów.

W środę (23.02.2022 r.) w jednym z budynków w gminie Grudziądz prowadzony był remont poddasza. W trakcie prac oderwano deski stropowe i zauważono jakieś przedmioty. Jak się okazało, było to 5 sztuk broni. Znaleziono również zamki do tego rodzaju broni oraz bagnety.

O znalezisku natychmiast poinformowano policję. W przypadkach, gdy znajdujemy broń lub amunicję, jest to najlepsze rozwiązanie. Zatrzymanie takich przedmiotów mogłoby nie tylko pociągnąć za sobą konsekwencje prawne, ale również być niebezpieczne.

Na miejsce skierowano policyjnego pirotechnika oraz grupę śledczą. W trakcie oględzin ustalono, że są to karabinki marki Mosin. Zabezpieczona broń była wyprodukowana w latach 1893 do 1905 roku. Według danych jest to trzyliniowy karabin produkcji rosyjskiej. Jego konstruktorem był Siergiej Mosin, a rodukowano ją w latach 1891 – 1965.

Przypominamy: w przypadku znalezienia broni, amunicji czy niewybuchów nie należy ich ruszać, ale zgłosić powyższy fakt policji. Nawet stara broń może być groźna dla zdrowia, a nawet życia.

 

Autor: podkom. Robert Szablewski
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz

  • Pistolety zawinięte w płótno.
  • Karabiny lezące na ziemi.
  • Zamek od karabinu.
Powrót na górę strony