Wiadomości

Miejski monitoring uwiecznił wandali

Policjanci z sępoleńskiej komendy ustalili tożsamość trzech mężczyzn, którzy uszkodzili iluminacje bożonarodzeniowe w centrum miasta. Funkcjonariusze wykorzystali nagrania pochodzące z monitoringu. Dwóm wandalom przedstawiono już zarzuty. Za przestępstwo uszkodzenia mienia grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

W Wigilię ubiegłego roku sępoleńscy funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o uszkodzeniu choinki bożonarodzeniowej stojącej na Placu Wolności w centrum Sępólna Krajeńskiego. Z nagrań pobliskiego monitoringu wynikało, że do zdarzenia doszło kilka dni wcześniej - 19 grudnia około 3.00. Na kamerach widać, jak jeden z mężczyzn stojących przed ozdobą, nagle wspina się na dziesięciometrową choinkę i ją uszkadza. Śledząc nagranie, minuta po minucie, widzimy dalej, że w zainteresowaniu wandala oraz jego dwóch towarzyszy, znalazła się także stojąca nieopodal bombka świąteczna. Straty, jakie wyrządzili swoim zachowaniem sprawcy, zostały wycenione na łączną kwotę prawie 10 tysięcy złotych.

Kryminalni, analizując zarejestrowane dzięki kamerom nagrania, wytypowali podejrzewanych o uszkodzenie obu iluminacji. Zbierany, przez kilkanaście tygodni, materiał dowodowy pozwolił policyjnym śledczym na przedstawienie zarzutów uszkodzenia bombki bożonarodzeniowej dwóm z ustalonych wandali. Okazali się nimi 33-letni Sępolanin oraz 30-letni mieszkaniec Tucholi. Mundurowi ustalili także tożsamość trzeciego z nich, który jest odpowiedzialny za uszkodzenie obu dekoracji, zarówno choinki, jak i bombki.

Teraz mężczyźni będą musieli ponieść konsekwencje swojego zachowania i naprawić wyrządzone straty. Kodeks karny za przestępstwo uszkodzenia mienia przewiduje karę nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Opisane zdarzenie ukazuje, jak niezwykle ważnym elementem w procesie wykrywczym może stać się materiał pochodzący z nagrań kamer. Właściwie rozmieszczone urządzenia, stale monitorujące nie tylko miejsca zagrożone, przyczyniają się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa obywateli. Niejednokrotnie mogą stanowić jeden z dowodów w prowadzonej sprawie. System monitoringu wizyjnego stanowi niezwykle ważny elementem codziennego życia miasta.

Autor: asp. Małgorzata Warsińska
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony