Wiadomości

Działania „Bezpieczny rowerzysta” na drogach pow. radziejowskiego

Policjanci z Radziejowa prowadzili wzmożone działania pod kątem bezpieczeństwa rowerzystów. W trakcie akcji zatrzymali czterech nietrzeźwych kierujących jednośladami oraz jednego z sądowym zakazem kierowania.

Działania trwały całą sobotę od godziny 6 do 22. Podczas służby policjanci prowadzili akcję pn. "Bezpieczny rowerzysta". Zwracali uwagę na stan techniczny jednośladów, oświetlenie i trzeźwość kierujących, a także na wykroczenia popełniane przez rowerzystów, jak i innych uczestników ruchu drogowego wobec kierujących jednośladami.

W trakcie działań skontrolowano 47 rowerzystów, ujawniając 20 wykroczeń. Niestety trafili się też cykliści, kierujący po alkoholu. Łącznie policjanci zatrzymali cztery takie osoby oraz jedną, która złamała sądowy zakaz kierowania jednośladami.

Przygotowując się do wyjazdu rowerem w drogę, należy przede wszystkim sprawdzić jego stan techniczny. Musimy sprawdzić hamulce, opony i oświetlenie. Te elementy mają istotny wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Wymagane przepisami wyposażenie jednośladów to:

  • co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące trybem ciągłym lub migającym;
  • co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe
  • co najmniej jedno  światło tylne świecące ciągłym lub migającym światłem,
  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Stosowanie kasków oraz odblasków na rowerze nie jest obowiązkowe, ale na pewno poprawia widoczność i bezpieczeństwo, dlatego warto je stosować.

Osoby pełnoletnie nie potrzebują żadnych uprawnień, do poruszania się na rowerze po drogach publicznych. Do 18 roku życia do poruszania się po drogach publicznych konieczna jest karta rowerowa.

Autor: asp. szt. Marcin Krasucki
Publikacja: st.asp. Piotr Duziak

Powrót na górę strony