Wiadomości

Bądź widoczny - noś odblaski

Data publikacji 12.04.2022

Wiosna, to przez wszystkich oczekiwana pora roku i nikomu nie trzeba przypominać, że pogoda potrafi zaskoczyć zmieniającymi się, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego policjanci apelują o noszenie elementów odblaskowych.

Odblaskami mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizeli lub smycze. Ważne jest ich umieszczenie. Zaleca się umieszczać je na wysokości kolan, dłoni, najlepiej zawsze po stronie najbliższej krawędzi jezdni, aby mieć pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. W ten sposób  dajemy sygnał, że jesteśmy na drodze, a kierowcy mają większe szanse aby nas dostrzec.
Pamiętajmy, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój czy rowerzysta jadący bez oświetlenia, widziany jest przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast używając odblaski jesteśmy widoczni nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy odpowiednio zredukować prędkość i zachować właściwy margines podczas omijania pieszego lub rowerzysty.

Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo  – odblaski ratują życie!

Autor: mł. asp. Agnieszka Bubień
Publikacja: st.asp. Piotr Duziak

  • Policjant rozdaje odblaski
  • Policjant rozdaje odblaski
  • Policjant rozdaje odblaski
Powrót na górę strony