Wiadomości

Podsumowanie akcji „Bezpieczny Rowerzysta”

Data publikacji 22.04.2022

Kujawsko-pomorscy policjanci przeprowadzili wojewódzkie działania pn. „Bezpieczny Rowerzysta” ukierunkowane na bezpieczeństwo właśnie rowerzystów, którzy są obok pieszych najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego. Niestety nie obyło się bez mandatów, bo wykroczenia popełniali zarówno cykliści, jak i kierujący pojazdami.

Wczoraj (21.04.22) na terenie województwa kujawsko-pomorskiego realizowane były działania pn. „Bezpieczny Rowerzysta”. W ramach akcji funkcjonariusze ruchu drogowego pełnili służbę głównie w rejonach skrzyżowań, przejazdów i ścieżek dla jednośladów, a także w innych niebezpiecznych miejscach. Mundurowi szczególną uwagę zwracali na wykroczenia popełniane przez rowerzystów oraz wobec nich:

- przejeżdżanie rowerem po przejściu dla pieszych i jazda po chodniku,

- rozmawianie przez telefon w czasie jazdy,

- niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej,

- brak sygnalizacji manewru skrętu,

- poruszanie się środkiem jezdni,

- nieprawidłowy stan techniczny, w tym braki w oświetleniu,

- kierowanie jednośladem po spożyciu alkoholu,

- nieustąpienie pierwszeństwa cykliście na przejeździe dla rowerów itp.

Celem realizowanych działań była poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, jakimi są rowerzyści oraz zmniejszenie liczby wypadków z ich udziałem. Podczas działań policjanci ujawnili 188 wykroczeń kierujących pojazdami wobec rowerzystów oraz 355 popełnionych przez samych cyklistów. Pośród nich najczęstszym była jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

Po raz kolejny apelujemy do rowerzystów i kierowców o zachowanie szczególnej uwagi w rejonach skrzyżowań i przejazdów dla rowerów. Cyklista powinni mieć świadomość, że w dużej mierze, to od jego zachowania na drodze zależy własne bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego często bywają bez szans na przeżycie w zderzeniu z pojazdem. Chwila nieuwagi na drodze może kosztować życie!

„Bezpieczny Rowerzysta” w powiecie świeckim

„Bezpieczny Rowerzysta” w powiecie grudziądzkim

Autor: st. asp. Remigiusz Rakowski
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony