Wiadomości

Pomimo upływu lat niewybuchy wciąż są groźne

Data publikacji 04.05.2022

Policjanci przypominają, że pomimo upływu lat nadal odnajdywane są na polach, w ogrodach, czy w lasach niewybuchy, które mogą być groźne. Tak było w powiecie świeckim, gdzie podczas prac znaleziony został pocisk artyleryjski. W takiej sytuacji zachowajmy ostrożność i zaalarmujmy odpowiednie służby.

W poniedziałek (2.05.22) w Sartowicach, pow. świecki, podczas prac polowych został wydobyty przedmiot wyglądem przypominający pocisk artyleryjski. Właściciel terenu niezwłocznie powiadomił o znalezisku policję. Dzielnicowy, którego na miejsce skierował dyżurny, potwierdził, że to niewybuch o długości około pół metra i może pochodzić z okresu II wojny światowej. Takimi niewybuchami zajmują się zawsze wojskowi saperzy, którzy zostali wezwani na miejsce. Znalezisko zostało zabezpieczone i przewiezione na poligon w celu zneutralizowania.

Policjanci apelują, aby za każdym razem, gdy natkniemy się na taki przedmiot, jak najszybciej alarmować odpowiednie służby, a jeżeli mamy taką możliwość to miejsce, w którym został znaleziony niewybuch oznaczyć. Pamiętajmy, aby nie dotykać takich znalezisk, a także nie przenosić ich w inne miejsca. Kategorycznie nie wolno podnosić, odkopywać, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak: stawy, jeziora, rowy.

Autor: podkom. Joanna Tarkowska
Publikacja: Kamila Ogonowska

  • Radiowóz, a za nim patrol saperski
  • Znaleziony niewybuch
  • Znaleziony niewybuch drugie ujęcie
Powrót na górę strony