Wiadomości

Przestępcy nie próżnowali, pracowity dzień policjantów

To była pracowita doba dla świeckich policjantów. Zatrzymali pięć osób, które weszły w konflikt z prawem. Dwie z nich miały narkotyki, a trzy kolejne kierowały pojazdami będąc pod wpływem alkoholu.

Pierwszy z zatrzymanych to 51-letni mieszkaniec powiatu świeckiego, którego wczoraj (12.05.22) o godz. 10.55 zatrzymali policjanci z posterunku w Bukowcu.  Mężczyzna kierował motorowerem w miejscowości Stażki (pow. świecki). Podczas kontroli policjanci wyczuli od niego alkohol. Został poddany badaniu i „wydmuchał” 0,86 promila alkoholu. Jak się okazało, po sprawdzeniu w policyjnych systemach, mężczyzna kierował również pojazdem pomimo sądowego zakazu kierowania pojazdami.

Do zatrzymania kolejnego nietrzeźwego doszło tej samej doby około 15.00. Nowscy policjanci w Wielkim Komórsku (pow. świecki) zatrzymali do kontroli drogowej vw passata. Od 41-letniego kierowcy również wyczuli alkohol. Nie mylili się. Badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 0,7 promila alkoholu. Kierowcy zostało zatrzymane prawo jazdy.

Wśród zatrzymanych znalazł się również 61-letni motorowerzysta. Mundurowi z Osia interweniowali w Werach w związku ze zgłoszeniem kolizji drogowej. Na miejscu zastali mieszkańca powiatu świeckiego, który miał bełkotliwą mowę i w rozmowie z policjantami przyznał, że jechał pojazdem i stracił nad nim panowanie. Mężczyźnie została pobrana krew. Jeśli badanie potwierdzi zawartość alkoholu w jego organizmie usłyszy zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Wszystkim zatrzymanym, za kierowanie pojazdami będąc w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz kierowania nawet do 15 lat. 51-latek dodatkowo odpowie za niestosowanie się do zakazu sądowego, za to przestępstwo przewidziana jest kara do 5 lat więzienia.

Jeszcze tego samego dnia wieczorem, około godziny 20.00, jednocześnie interweniowali „patrolowcy” i kryminalni ze Świecia. Ci pierwsi patrolując ulice Gruczna (pow. świecki) zauważyli dwie młode osoby, które nerwowo zachowywały się na widok radiowozu. Mundurowi wylegitymowali mężczyzn i sprawdzili. Przy jednym z nich, 18-letnim mieszkańcu Świecia, znaleźli narkotyki. W kieszeni kurtki schowany miał plastikowy pojemnik, a w nim dwa woreczki z suszem roślinnym. Wstępne badania wykazały, że jest to marihuana. To nie był koniec problemów chłopaka, ponieważ w jego mieszkaniu, podczas przeszukania, policjanci znaleźli kolejne narkotyki. W sumie mundurowi zabezpieczyli blisko 20 gramów zabronionych środków. Jeszcze tego samego dnia mężczyzna usłyszał zarzuty.

Z kolei policjanci wydziału kryminalnego od pewnego czasu interesowali się 30-letnim mieszkańcem Grupy (pow. świecki), który może posiadać narkotyki i przechowywać je w domu. Swoje podejrzenia postanowili zweryfikować. W wyniku przeszukania policjanci zabezpieczyli ponad 37 gramów amfetaminy i marihuany oraz kilkanaście sztuk amunicji. To nie był koniec problemów 30-latka, ponieważ jak się okazało, był poszukiwany w celu odbycia kary pozbawienia wolności. Mężczyzna noc spędził w policyjnym areszcie. Dzisiaj (13.05.22) policjanci przedstawili mężczyźnie zarzut. Wkrótce stanie przed obliczem sądu.

Obaj mężczyźni za popełnione przestępstwa mogą trafić za kraty nawet na 3 lata.
 

Autor: podkom. Joanna Tarkowska
Publikacja: st.asp. Piotr Duziak

Powrót na górę strony