Wiadomości

Egzaminy na pierwsze w życiu prawo jazdy

Data publikacji 27.06.2009

Tor przeszkód, slalom między pachołkami, ósemki, jazda po desce, omijanie przeszkód, wykonywanie manewrów na drodze, to zadania, którym musieli sprostać kandydaci na pierwsze w życiu prawo jazdy – kartę rowerową i motorowerową. ...

Tor przeszkód, slalom między pachołkami, ósemki, jazda po desce, omijanie przeszkód, wykonywanie manewrów na drodze, to zadania, którym musieli sprostać kandydaci na pierwsze w życiu prawo jazdy – kartę rowerową i motorowerową. Wszystko działo się pod czujnym okiem policjantów ruchu drogowego lipnowskiej komendy.

Posłuchaj wersji audio



Ostatni tydzień zajęć szkolnych owocował w zmagania egzaminacyjne, sprawdzające kwalifikacje, uprawniające do zdobycia karty rowerowej i motorowerowej. Na zaaranżowanych miasteczkach ruchu drogowego, za które najczęściej posłużyły boiska szkolne, trwały praktyczne egzaminy z umiejętności kierowania rowerem i motorowerem. W tej części sprawdzania kwalifikacji uczestniczyli ci, którzy pozytywnie zaliczyli teoretyczny egzamin ze znajomości przepisów ruchu drogowego.

Wszystko przebiegało pod czujnym i wymagającym okiem policjantów ruchu drogowego. Tak było w tym tygodniu w Szkole Podstawowej w Piątkach, w Makówcu, Nr 3 w Lipnie i Gimnazjum Publicznym Nr 1 w Lipnie. Egzaminy w tych szkołach były poprzedzone prowadzonymi przez policjantów lekcjami „bezpieczeństwa w ruchu drogowym”. Mundurowi instruowali i tłumaczyli uczniom na czym polega odpowiedzialne uczestnictwo w ruchu drogowym, jak jeździć zgodnie z przepisami, jakie mogą wystąpić zagrożenia i jak ich unikać, aby nie stać się sprawcą, ani ofiarą nieszczęśliwego wypadku. Policjanci przekazywali nauczycielom wychowania komunikacyjnego i uczniom makiety ilustrujące prawidłowe wyposażenie roweru, elementarz rowerzysty - „Rowerem bezpieczniej”, ulotki i odblaskowe naklejki. Ci, którzy pozytywnie przeszli zmagania egzaminacyjne otrzymają od dyrektora szkoły, dokument stwierdzający uprawnienia osoby do kierowania rowerem – „kartę rowerową”, lub do kierowania motorowerem – „kartę motorowerową”.

Ci, którym się tym razem nie powiodło, nie mogą się zniechęcać i po doszlifowaniu tego „co zawalili”  będą mogli przystąpić do kolejnych organizowanych przez szkołę egzaminów.






Przypomnijmy:


Karta rowerowa to zgodnie z polskim prawem o ruchu drogowym dokument stwierdzający uprawnienia osoby niepełnoletniej do kierowania rowerem. Kartę rowerową można uzyskać po ukończeniu 10 lat i pozytywnym zdaniu egzaminu sprawdzającego kwalifikacje (teoretyczny i praktyczny). Egzaminy takie prowadzone są w szkołach przez nauczycieli wychowania komunikacyjnego. Kartę wydaje nieodpłatnie dyrektor szkoły. Dokument ten nie jest wymagany od osoby pełnoletniej (18 lat).

Posiadanie karty rowerowej, po ukończeniu 15 lat - uprawnia do kierowania pojazdem zaprzęgowym.

Kartę motorowerową można uzyskać po ukończeniu 13 lat i pozytywnym zaliczeniu egzaminu podobnie jak w przypadku karty rowerowej. Szkolenia i egzaminy na kartę motorowerową prowadzą gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Dokument wydaje nieodpłatnie dyrektor szkoły. Karta motorowerowa uprawnia również do kierowania rowerem, a po ukończeniu 15 lat pojazdem zaprzęgowym.



asp. szt. Anna Kozłowska

oficer prasowy KPP w Lipnie





Autor: Slawomir_Ruge
Publikacja: Slawomir_Ruge

Powrót na górę strony