Wiadomości

„Aktywni Błękitni – Szkoła Przyjazna Wodzie” w plenerze

Data publikacji 09.06.2022

W ramach programu profilaktycznego „Aktywni Błękitni – Szkoła Przyjazna Wodzie” policjanci przeprowadzili nietypową plenerową lekcję. Uczniowie szkół podstawowych, biorących udział w przedsięwzięciu, mogli odwiedzić Śluzę Okole, Muzeum Kanału Bydgoskiego oraz poznać zasady bezpiecznego wypoczywania nad wodą i terenach przywodnych. W tym nietypowym wydarzeniu wzięło udział blisko stu pięćdziesięciu młodych adeptów „wodnej przygody”.

Ideą programu RZGW w Bydgoszczy „Aktywni Błękitni” jest stworzenie sieci szkół pn. „Szkoła Przyjazna Wodzie”. Partnerem projektu jest Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy, która od trzech lat współpracuje z Wodami Polskimi. Rolę Policji upatruje się m.in. w promowaniu proekologicznego zachowania i budowaniu poprawnych nawyków bezpiecznego korzystania z zasobów wodnych wśród dzieci i młodzieży oraz w propagowaniu bezpiecznej rekreacji nad wodą i reguł bezpiecznego uprawiania sportów wodnych. W tym roku współpraca w tym zakresie została poszerzona o nowych partnerów. Do realizacji zaproszono Muzeum Kanału Bydgoskiego i Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Bydgoszczy. Nieocenioną pomoc w zajęcia plenerowe włożyli wolontariusze z III LO w Bydgoszczy.

Ta niecodzienna edukacja była podzielona na trzy bazy profilaktyczne. Pierwsza z nich zlokalizowana była na Śluzie Okole (Śluza nr 3). Tam, gospodarz programu RZGW w Bydgoszczy wraz z przedstawicielami Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznieją w Bydgoszczy przeprowadzali edukację na temat bezpieczeństwa związanego z kąpielą, promocją wody, higieny oraz profilaktyki uzależnień. Powyższe treści były przekazywane w formie konkursów i quizów. Ponadto uczniowie zapoznawali się z historią budowy śluzy oraz jej funkcjonowaniem, które mogli poznać podczas „śluzowania”.

Kolejnym przystankiem było Muzeum Kanału Bydgoskiego, gdzie dzieci w bardzo ciekawy sposób z wykorzystaniem makiet i rekwizytów były zapoznawane z historią budowy Kanału Bydgoskiego do czasów jego świetności. Omówiono funkcjonowanie żeglugi śródlądowej, prezentowano jednostki pływające, wykorzystywane w różnym przedziale funkcjonowania kanału jako alternatywnej drogi transportu.

Ostatnią bazą edukacyjną był Kanał Bydgoski w pobliżu muzeum. Tam, na dzieci czekali policjanci, którzy przeprowadzili lekcję w teorii i praktyce. Z uwagi na zbliżające się "dużymi krokami" wakacje mundurowi omówili z uczniami zasady bezpieczeństwa na plaży. Sprawdzili wiedzę na temat funkcjonowania kąpielisk niestrzeżonych i strzeżonych, charakterystyczne oznakowanie oraz oflagowanie. Policjanci zachęcali do korzystania ze sprzętu do rekreacji wodnej z wykorzystaniem kamizelek ratunkowych. Przeprowadzili także warsztat dotyczący udzielania pomocy osobom tonącym, wykorzystując do tego koło ratunkowe oraz rzutki ratownicze. Wypracowano algorytm powiadamiania służb ratunkowych w stacji zagrożenia zdrowia i życia za pomocą numeru alarmowego 112, 601 100 100 oraz aplikacji Ratunek. Na koniec wiedzę teoretyczną przełożono na zajęcia praktyczne podczas spływu kajakowego. Dla niektórych młodych adeptów tej formy wypoczynku zetknięcie z kajakiem odbyło się po raz pierwszy. Miło nam było również gościć i wymieniać informacje oraz doświadczenia z dziećmi z Ukrainy, którym ta forma nauki bardzo się podobała. A wszystkiemu bacznie przyglądał się nasz wyjątkowy policjant – maskotka POLFIN.

Tego rodzaju edukacja w terenie nie odbyłaby się gdyby nie zaangażowanie funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Bydgoszczy, przedstawiciele RZGW w Bydgoszczy, Muzeum Kanału Bydgoskiego, WSSE w Bydgoszczy oraz wolontariuszy z III LO w Bydgoszczy.

 

Autor: kom. Marcin Górak
Publikacja: Kamila Ogonowska

  • Policjantka pomaga dzieciom zwodować kajak
  • Cztery kajaki a w nich dzieci płynące po Kanale Bydgoskim
  • Polfinek macha ręką na tle pływających kajakarzy
  • Policyjna łódź motorowa w śluzie podczas wypuszczania wody
  • Policyjna łódź morowa przepływająca przez śluzę
  • dzieci stoją przy biurku na przeciwko kobiety

Film https://youtu.be/0MqT_rHEKTM

Powrót na górę strony