Wiadomości

Bezpieczny pieszy na drogach Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego

Data publikacji 01.07.2022

Bydgoscy policjanci przeprowadzili działania pn. „Bezpieczny pieszy” ukierunkowane na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Wykorzystali do działań policyjnego drona. Piesi są spośród wszystkich użytkowników dróg najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego.

Akcja ta miała na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i eliminowanie ich nieprawidłowych zachowań. W ramach działań policjanci zwracali uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych. Bacznie też przyglądali się "niechronionym uczestnikom", czy nie łamią przepisów ruchu drogowego. Funkcjonariusze wykorzystali do działań policyjnego drona. Przy jego pomocy obserwowali ruch na jednej z głównych arterii Bydgoszczy- ulicy Fordońskiej w rejonie skrzyżowania z ulicą Brzechwy.

Wykroczenia, na które funkcjonariusze zwracali uwagę to m.in. nieudzielanie pierwszeństwa pieszym, omijanie pojazdu ustępującego pierwszeństwa pieszym, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi, przekraczanie prędkości w rejonie przejścia dla pieszych, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Natomiast w odniesieniu do pieszych to głównie przechodzenie w miejscu niedozwolonym czy niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej.

Podczas działań policjanci ruchu drogowego ujawnili 130 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami w stosunku do pieszych. 62 z nich zostało ukaranych mandatem karnym, a 64 pouczonych. W przypadku 4 kierujących zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu. Niestety, jak pokazuje środowa akcja, także sami piesi nie postępują zgodnie z przepisami drogowymi. Policjanci ujawnili 72 wykroczenia popełnione przez pieszych. W stosunku do 7 z nich policjanci zastosowali postępowanie mandatowe, a 65 pouczyli.

Autor: kom. Lidia Kowalska
Publikacja: kom. Przemysław Słomski

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 36.13 MB)

Powrót na górę strony