Wiadomości

Podsumowanie akcji „Bezpieczny rowerzysta”

Data publikacji 29.07.2022

Na terenie naszego województwa policjanci przeprowadzili wzmożone działania, w których szczególną uwagę zwracali na niechronionych uczestników ruchu drogowego jakimi są rowerzyści. Celem prowadzonej akcji było zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych oraz uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego, jakie zagrożenia mogą występować, jeżeli nie przestrzegają oni przepisów ruchu drogowego.

Wczoraj (28.07.22) kujawsko-pomorscy polijanci "pod lupę" wzięli niechronionych uczestników ruchu drogowego jakimi są rowerzyści. Podczas działań „Bezpieczny rowerzysta” funkcjonariusze zwracali uwagę na stan techniczny jednośladów, oświetlenie, a także trzeźwość kierujących. Mundurowi zwracali zarówno uwagę na cyklistów popełniających wykroczenia, ale także innych uczestników ruchu drogowego, którzy narażali na niebezpieczeństwo kierujących jednośladami.

W czasie działań policjanci ujawnili łącznie 293 wykroczenia popełnione przez rowerzystów oraz 215 przez kierujących innymi pojazdami.

Funkcjonariusze przypominją najważniejsze zasady i przepisy dotyczące poruszania się cyklistów po drogach.

Rowerzysta ma obowiązek poruszać się drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, o ile takie są wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla pieszych! Kierujący jednośladem może z niego skorzystać w ściśle określonych sytuacjach:

- kiedy opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem w wieku do 10 lat;

- kiedy wzdłuż drogi, na której dozwolona prędkość jest większa niż 50 km/h, nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry;

- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty - śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła;

W powyższych sytuacjach każdy rowerzysta jest zobowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym!

Rowerzysta nie może:

- jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu, za wyjątkiem jazdy obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym i nie zagraża bezpieczeństwu ruchu;

- jechać bez trzymania co najmniej jedną ręką kierownicy oraz nóg na pedałach;

- czepiać się innych pojazdów,

- jechać wzdłuż po przejściu dla pieszych.

Apelujemy do wszystkich użytkowników poruszających się po drogach o przestrzegania zasad ruchu drogowego, a przede wszystkim wzajemną życzliwość i szacunek.

 

Akcja „Bezpieczny rowerzysta” w powiecie nakielskim

 

 

 

 

Autor: mł. asp. Agnieszka Bubień
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony