Wiadomości

Codzienna służba bydgoskich „wodniaków” okiem kamery

Data publikacji 10.08.2022

Dbanie o bezpieczeństwo osób wypoczywających na obszarach wodnych w sezonie letnim to dla bydgoskich „wodniaków” priorytet dnia codziennego. Ich służba to masa wyrzeczeń, ale także szkoleń i kursów, dzięki którym mogą skutecznie dbać o bezpieczeństwo ludzi zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym.

Od 15 czerwca 2022 roku policjanci Ogniwa Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy rozpoczęli sezon letni, tworząc, jak co roku, placówkę Policji wodnej w Pieczyskach nad Zalewem Koronowskim. Ponadto pełnią służbę nad jeziorem Borówno, Jezuickim i Piecki. Dodatkowo zabezpieczają regaty zarówno na Brdzie, jak i Wiśle, biorą również udział w działaniach profilaktycznych w ramach ogólnopolskiego programu „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Ich codzienna służba pełna jest wyrzeczeń, a każdy dzień przynosi nowe wyzwania.

Bydgoscy „wodniacy” to wykwalifikowani ratownicy, którzy posiadają uprawnienia Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy oraz ratownictwa wodnego. Funkcjonariusze przechodzą szkolenia zawodowe, które odbywają się w Centrum Szkolenia Policji Legionowo, a dotyczą umiejętności pływania w warunkach ekstremalnych. Ćwiczenia organizowane są na jeziorach mazurskich w niskich temperaturach oraz przy silnych wiatrach. W większości pływanie odbywa się w porze nocnej, gdzie policjanci uczą się, jak korzystać z urządzeń GPS.

Na wyposażeniu bydgoskich „wodniaków” znajdują się trzy łodzie z tego dwie typu R2, trzy samochody terenowe oraz dwa quady, dzięki którym są wstanie dojechać w każde miejsce i udzielić niezbędnej pomocy.

Autor: asp. szt. Jarosław Wojnowski Wydział Prewencji KMP Bydgoszcz
Publikacja: nadkom. Przemysław Słomski

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony