Wiadomości

Bydgoscy policjanci wdrażają program "FreD Goes Net"

Data publikacji 10.07.2009

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy spotkali się dzisiaj z koordynatorem projektu europejskiego „FreD Goes Net". Omówiono szczegóły wdrażania tego programu na terenie powiatu bydgoskiego. Uczestnikami szkoleń będą młodzi ...

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy spotkali się dzisiaj z koordynatorem projektu europejskiego „FreD Goes Net". Omówiono szczegóły wdrażania tego programu na terenie powiatu bydgoskiego. Uczestnikami szkoleń będą młodzi ludzi, którzy po raz pierwszy zetknęli się ze środkami psychoaktywnymi.

 

 

 

Dzisiaj (02.07.br.) w budynku Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy odbyło się spotkanie przedstawicieli  organizacji zajmującymi się problematyką uzależnień z Panią Nadię Wirth z Niemiec - koordynatorem projektu europejskiego "FreD Goes Net". Jest to program  wczesnej interwencji wobec młodych ludzi, którzy zaczynają eksperymentować z narkotykami. W realizację tego programu zostało zaangażowanych 17 krajów członkowskich Unii Europejskiej w tym Polska. Bydgoszcz jest drugim miastem w Polsce wraz z  Bartoszycami, które realizuje pilotażowy program adresowany do młodzieży mającej po raz pierwszy kontakt z Policją bądź z wymiarem sprawiedliwości.


Wraz z Panią Wirth gościliśmy Annę Radomską oraz Dawida Chojeckiego z Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Byli także eksperci Katarzyna Malinowska i Robert Rejniak z Bydgoskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii. Komisariaty Policji reprezentowali specjaliści z Zespołów ds. Nieletnich, którzy bezpośrednio mają kontakt z młodzieżą i kierują ją do programu "FreD Goes Net". Po spotkaniu, Nadja Wirth nie kryła zadowolenia dodając, że Polska jest krajem wiodącym w realizacji tego przedsięwzięcia.






„FreD goes net” jest międzynarodowym projektem finansowanym przez Unię Europejską ze środków Programu Zdrowia Publicznego (Community Action Programme for Public Health 2003-2008) oraz kraje w nim uczestniczące. W Polsce projekt jest realizowany na podstawie kontraktu zawartego pomiędzy Landschaftsverband Westfalen Lippen – Koordinationsstelle Sucht z siedzibą w Münster – koordynatorem projektu a Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii jako beneficjentem i koordynatorem po stronie polskiej.

Projekt będzie realizowany w okresie XI. 2007 - X. 2010, uczestniczy w nim 17 krajów: Niemcy, Polska, Austria, Belgia, Irlandia, Islandia, Łotwa, Rumunia, Szwajcaria, Dania, Luksemburg, Litwa, Holandia, Szwecja, Słowenia, Wielka Brytania oraz Cypr.

Projekt „FreD goes net” ma na celu adaptację i rozpowszechnienie w Europie opracowanego w Niemczech programu profilaktyki selektywnej, opartego o metodę krótkiej interwencji profilaktycznej i skierowanego do młodych osób używających narkotyków. W Niemczech uczestnicy programu Fred to osoby po raz pierwszy zatrzymane przez policję w związku z przestępstwem narkotykowym tj. posiadaniem narkotyków. Osoby zakwalifikowane do programu biorą udział w zajęciach grupowych prowadzonych metodą wywiadu motywacyjnego. Celem zajęć jest pobudzenie uczestników do refleksji, podniesienie poziomu ich wiedzy na temat używania narkotyków, zachęcenie do oceny ryzyka i odpowiedzialności, zmiana nastawienia i zachowania związanego z używaniem narkotyków oraz poznanie oferty lokalnego systemu pomocowego.

Efektywność metody, dobre wyniki ewaluacji programu stały się przyczyną stworzenia projektu „FreD goes net”. W jedenastu krajach (w tym w Polsce) przeprowadzone zostanie pilotażowe wdrożenie programu.

W ramach projektu planowane jest przeprowadzenie w krajach uczestniczących w projekcie diagnozy potrzeb i problemu używania narkotyków, wypracowanie modelu implementacji programu, adaptacja podręcznika, szkolenie realizatorów projektu, pilotażowa realizacja programu wczesnej interwencji dla osób używających narkotyków oraz jego ewaluacja.

Projekt na poziomie europejskim jest zarządzany i koordynowany przez LWL Koordinationsstelle Sucht z siedzibą w Münster (Niemcy). Ewaluacja projektu będzie przeprowadzona przez niemiecki instytut badawczy FOGS.

 

opracowano na podstawie informacji

Moniki Karskiej z KMP w Bydgoszczy

 

w materiale wykorzystano informacje

ze strony http://www.narkomania.gov.pl







Autor: Slawomir_Ruge
Publikacja: Slawomir_Ruge

Powrót na górę strony