Wiadomości

Podsumowanie Wakacji 2022

Skończyły się już wakacje, a uczniowie wrócili do codziennych obowiązków. Dla policjantów był to czas wytężonej pracy. Funkcjonariusze dbali o bezpieczeństwo kontrolując prędkość, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci i stan trzeźwości kierujących. Reagowali na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na osoby stwarzające swoją jazdą zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Obecni byli także na największych akwenach naszego regionu.

„Wakacje 2022 r.” były na drogach o wiele bezpieczniejsze niż w ubiegłym roku. W województwie kujawsko-pomorskim funkcjonariusze odnotowali 169 wypadków drogowych, w których zginęło 18 osób, a 192 zostały ranne. Podczas ubiegłorocznych wakacji odnotowano o 5 wypadków więcej, zginęło w nich 27 osób, a 190 zostało rannych. Na drogach województwa kujawsko-pomorskiego spadła liczba ofiar śmiertelnych o 33%  w porównaniu do roku 2021.

W trosce o bezpieczeństwo podróżujących, policjanci przeprowadzili 299 kontroli autobusów i kierowców wiozących dzieci i młodzież na letni wypoczynek. Podczas kontroli sprawdzany był przede wszystkim stan techniczny autobusu, jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości. Policjanci stwierdzili zaledwie 6 usterek pojazdów, co świadczy o tym, że tabor firm przewozowych w naszym województwie jest coraz lepszy. Niestety policjanci również ujawnili i wyeliminowali z ruchu jednego kierującego pod wpływem alkoholu, który miał przewieźć dzieci na letni wypoczynek.

Pomimo wielu apeli oraz prowadzonych działań profilaktycznych, w okresie wakacji na kujawsko-pomorskich drogach policjanci ogółem zatrzymali aż 1723 kierujących, którzy wsiedli za kierownicę wcześniej spożywając alkohol. Nieodpowiedzialnie na drodze zachowało się także 211 kierowców, którzy stracili prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Podczas tegorocznych wakacji utonęło 11 osób tj. o 3 mniej niż w roku 2021. Letni odpoczynek to także liczne spotkania z dziećmi i młodzieżą na obozach, koloniach, półkoloniach czy piknikach, podczas których prezentowano policyjny sprzęt, umiejętności psów służbowych czy rozmawiano o bezpieczeństwie. A wszystko w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą".

Podsumowując należy zauważyć, że wakacje, które właśnie się skończyły były bezpieczniejsze niż ubiegłoroczne, biorąc pod uwagę osoby, które zginęły w wypadkach drogowych, czy które utonęły.

 

 

Autor: Opracowano na podst. inf. WRD
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz

Powrót na górę strony