Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy ma wpływ na bezpieczeństwo

Data publikacji 10.10.2022

Każdy mieszkaniec nie tylko naszego województwa, ale i całej Polski ma wpływ na bezpieczeństwo. Wystarczy tylko w internecie wyszukać aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i zaznaczyć na niej miejsce potencjalnie zagrożone. Wprawdzie z roku na rok narzędzie to cieszy się coraz większą popularnością to policjanci nadal przypominają i zachęcają do korzystania. Dzięki temu w odpowiednim czasie ewentualny problem zostanie wyeliminowany.

Poczucie bezpieczeństwa jest jednym z elementów zapewniających właściwe, bezpieczne funkcjonowanie człowieka w określonym środowisku. Logiczne jest więc, że każda osoba ma wpływ na bezpieczeństwo na danym terenie, a to bezpośrednio wiąże się z przekazywaniem informacji służbom, których zadaniem jest likwidacja potencjalnych zagrożeń. Jednym z narzędzi służących do wskazywania miejsc mogących uchodzić za niebezpieczne jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB).

Aplikacja ta funkcjonuje w Polsce od 2016 roku. Z informacji pozyskanych dzięki niej wynika, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zanotowano blisko 97 tysięcy zgłoszeń, z których potwierdziło się 53%. Pozostały odsetek to zgłoszenia niepotwierdzone lub przekazane do realizacji przez inne instytucje.

W bieżącym roku, na platformie służącej do wymiany informacji o zagrożeniach pomiędzy lokalnymi społecznościami a Policją i za jej pośrednictwem, również z innymi instytucjami funkcjonującymi w obszarze bezpieczeństwa, do końca września zanotowano 11 802 zgłoszenia. Najwięcej wpisów pochodzących od obywateli dotyczyło nieprawidłowego parkowania, przekroczenia dozwolonej prędkości oraz spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych. Na bieżąco, po weryfikacji wyeliminowano 99% zarejestrowanych zagrożeń.

Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania pilnej  interwencji Policji. W przypadku konieczności natychmiastowej reakcji służb, odpowiedzialnych za likwidację zagrożenia, do kontaktu należy wykorzystać numer alarmowy 112.

Autor: mł. insp. Mariusz Ciesielski
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony