Wiadomości

Policjanci czuwają nad bezpieczeństwem w rejonie cmentarzy

Data publikacji 28.10.2022

Rozpoczął się już czas wytężonej pracy policjantów w całym kraju, a związane jest to ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych. W trwających sześć dni działaniach bydgoscy policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem na drogach, a także w rejonie cmentarzy. Policyjne patrole zwracają uwagę na akty wandalizmu czy kradzieże.

Dzisiaj (28.10.2022) rozpoczęły się policyjne działania w całym kraju związane ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych. Bydgoscy policjanci do środy (2.11.2022) do godzin popołudniowych będą dbali o bezpieczeństwo odwiedzających groby. Na drogach można spodziewać się wzmożonych kontroli trzeźwości, które będą eliminowały nietrzeźwych kierujących. Ponadto, nad bezpieczeństwem osób przebywających na cmentarzach i w ich okolicach czuwają już patrole piesze. Policjanci zwracają szczególną uwagę na osoby, które mogą dokonywać kradzieży mienia z nagrobków, kradzieży kieszonkowych czy aktów wandalizmu.

Jednak w tym szczególnym okresie bezpieczeństwo na drogach i cmentarzach nie zależy tylko od samych policjantów. Pamiętajmy, że to każdy z nas winien zadbać o bezpieczeństwo swoje, bliskich i swojego mienia. Warto tu przypomnieć pewne podstawowe zasady:

  • w czasie wzmożonego ruchu w rejonie cmentarza zachowajmy ostrożność i rozwagę,
  • auta parkujmy tak, aby nie utrudniały ruchu innym pojazdom i pieszym,
  • pilnujmy torebek, saszetek i ich zawartości, nie pozostawiajmy ich bez nadzoru przy nagrobkach,
  • jeśli zauważymy na cmentarzu lub w jego rejonie podejrzane osoby powiadommy o tym najbliższy patrol policji lub przekażmy nasze spostrzeżenia telefonicznie,
  • pamiętajmy o przechodzeniu przez jezdnie tylko w miejscach do tego wyznaczonych,
  • nie zabierajmy ze sobą dużej gotówki oraz kosztowności - w komunikacji miejskiej może być tłoczno, co sprzyja tzw. kradzieżom kieszonkowym.

W najbliższych dniach w  okolicach cmentarzy będzie tłoczno, dlatego należy zwrócić uwagę, aby bezpiecznie dojechać na groby najbliższych i wrócić do domu. Pamiętajmy o prawidłowym parkowaniu swoich pojazdów, przede wszystkim zgodnym z przepisami, ale także w sposób, który nie utrudni poruszania się innym.

Przypominamy, że w dniu "Wszystkich Świętych" na drogach w pobliżu cmentarzy może zmienić się organizacja ruchu. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na znaki drogowe oraz bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez policjantów.

Poniżej umieszczony jest link do strony Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Znajdziemy tam informacje na temat zmian w organizacji ruchu w dniu 1 listopada w rejonie cmentarzy i na drogach dojazdowych do nich. Przed wyjazdem na nekropolie zapoznajmy się z nimi. Z pewnością ułatwi to bezpieczny dojazd na cmentarz i powrót z niego.

https://zdmikp.bydgoszcz.pl/pl/transport/7386-1-listopada-zmiany-organizacji-ruchu-przy-cmentarzach

Jednocześnie w okresie wszystkich świętych obowiązywać będą zakazy w ruchu drogowym dla pojazdów ciężarowych. Zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia  31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (tekst jednolity; Dz. U z 2021 r., poz. 783); „wprowadza się okresowe ograniczenie ruchu pojazdów, o których mowa w § 1 [zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton, z wyłączeniem autobusów], poprzez zakaz ich ruchu na drogach na obszarze całego kraju, w następującym terminie:  

data  od godziny  do godziny     uwagi
31 października 2022 r. 18:00 22:00 dzień poprzedzający
1 listopada 2022 r. 08:00 22:00 Wszystkich Świętych

 

Autor: nadkom. Przemysław Słomski
Publikacja: nadkom. Przemysław Słomski

Pliki do pobrania

  • 195.84 KB
    deskrypcja do filmu
Powrót na górę strony