Wiadomości

Pijani użytkownicy hulajnóg

Data publikacji 07.11.2022

W minioną sobotę (05.11.2022) bydgoscy policjanci zatrzymali czterech użytkowników hulajnóg, którzy kierowali nimi po wcześniejszym wypiciu alkoholu. Dla dwóch z nich zakończyło się to mandatem karnym w wysokości 2500 złotych, a dla dwóch pozostałych finałem będzie sprawa w sądzie.

Za kierowanie hulajnogą pod wpływem alkoholu ustawodawca przewidział mandat karny w wysokości 2500 tysiąca złotych. W przypadku odmowy jego przyjęcia sprawa zostaje skierowana do sądu. Niedozwolone jest również przewożenie dodatkowych osób na hulajnodze.

Taką świadomość musieli mieć młodzi mężczyźni (w tym jeden nieletni), którzy w miniony weekend korzystali z hulajnóg na terenie Bydgoszczy.

Pierwszy z nich, 21-letni bydgoszczanin, został zatrzymany do kontroli w minioną sobotę (05.11.2022) około 0:55 na ulicy Magdzińskiego, gdy przewoził dwóch swoich kolegów. Podczas legitymowania okazało się, że mężczyzna wcześniej spożywał alkohol. Przeprowadzone badanie wykazało 1,2 promila alkoholu w organizmie. Za wykroczenie to został ukarany mandatem karnym, natomiast za przewożenie osób pouczony.

Niemal godzinę później, o 1:40, policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli mężczyznę na hulajnodze jadącego ulicą Jagiellońską. Chwilę później okazało się, że 24-latek kierował jednośladem mając 0,8 promila alkoholu w organizmie. Dla bydgoszczanina ta sytuacja zakończyła się również mandatem.

Inny finał miała sytuacja na ulicy Bernardyńskiej. Około 3:40 policjanci z bydgoskiej „drogówki” legitymowali dwóch mężczyzn, którzy chwilę wcześniej przemieszczali się hulajnogą. W trakcie czynności obaj mężczyźni byli wulgarni i używali niecenzuralnych słów. Ich poczynania nagrał miejski monitoring więc mimo przedstawianej innej wersji policjanci wiedzieli, że hulajnogą jechał 18-latek, a jego pasażerem był o rok starszy kolega. W tej sprawie policjanci sporządzili dokumentację do skierowania wniosku o ukaranie do sądu. Również w kwestii używania słów nieprzyzwoitych.

Ostatnie zdarzenie z tego dnia z udziałem użytkownika hulajnogi elektrycznej dotyczy 16-latka. W jego sprawie policjanci otrzymali zgłoszenie około 20:50. Kobieta jadąca samochodem ulicą Chodkiewicza zauważyła leżącego na chodniku mężczyznę, a obok niego hulajnogę. Postanowiła zatrzymać auto i udzielić pomocy. Gdy jej się to nie udało zadzwoniła po pomoc. Na miejscu 16-latkiem zajęli się policjanci ze Śródmieścia, którzy przewieźli nastolatka do szpitala na badania, ale również sprawdzili jego trzeźwość. Przeprowadzone badanie alkomatem wykazało 1,7 promila alkoholu w organizmie chłopaka. Patrol skontaktował się telefonicznie z ojcem 16-latka, który dotarł do szpitala i tam zaopiekował się synem. Policjanci sporządzili z tej sytuacji dokumentację, która trafi do sądu. Zważywszy na wiek użytkownika hulajnogi będzie to sąd rodzinny.

Autor: kom. Lidia Kowalska
Publikacja: kom. Lidia Kowalska

Powrót na górę strony