Wiadomości

Bydgoski policjant odznaczony odznaką honorową Ministra Zdrowia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”

Data publikacji 16.12.2022

O policjancie z Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Bydgoszcz-Błonie pisaliśmy już nie jeden raz, gdy oddawał osocze „ozdrowieńców” dla chorych na koronawirusa, za co w lutym bieżącego roku otrzymał odznakę Honorowy Dawca Krwi- Zasłużony dla Zdrowia Narodu. W minioną środę otrzymał najwyższe odznaczenie – honorową odznakę „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. Gratulujemy!

23 razy oddał osocze ozdrowieńca dla chorych na covid-19. Mowa o policjancie kryminalnym z komisariatu na bydgoskim Błoniu, o którym pisaliśmy już niejednokrotnie w czasie pandemii. Wówczas bardzo ważnym było oddawanie osocza przez osoby, które przechorowały koronawirusa i miały odpowiednio wysoki poziom przeciwciał, a co równie ważne miały chęci i odczuwały potrzebę dzielenia się tym drogocennym darem z osobami bardzo ciężko przechodzącymi wspomnianą chorobę. Niejednokrotnie podanie im osocza ozdrowieńca było działaniem ratującym zdrowie, a nawet życie. Taką potrzebę widział bydgoski policjant, który aż 23-krotnie oddał osocze.

W minioną środę (14.12.2022) w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie, podczas którego 23 krwiodawców z całej Polski otrzymało najwyższe odznaczenia, jakie może wręczyć Minister Zdrowia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. W ten sposób uhonorował on krwiodawców, którzy szczególnie podczas pandemii oddawali krew lub jej składniki. Wśród nich był bydgoski policjant asp. szt. Leszek Guza na co dzień pełniący służbę w komisariacie na Błoniu.

Funkcjonariusza do odznaczenia zgłosiło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Bydgoszczy.

Serdecznie gratulujemy.

Funkcjonariusz jest też honorowym krwiodawcą krwi od 1996 roku. Został już wcześniej odznaczony przez PCK Odznaką „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia” oraz odznaką „Honorowego Dawcy Krwi I stopnia”, a w lutym bieżącego roku odznaką Honorowy Dawca Krwi- Zasłużony dla Zdrowia Narodu.

Autor: kom. Lidia Kowalska
Publikacja: kom. Lidia Kowalska

  • Leszek Guza przez budynkiem Ministerstwa Zdrowia
  • odznaczenie
  • zdjęcie grupowe odznaczonych i ministra zdrowia
  • Leszek Guza otrzymuje odznaczenie od Ministra
Powrót na górę strony