Ponad 100 tysięcy wpisów na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to policyjne narzędzie, które służy mieszkańcom. O jej popularności świadczyć może systematycznie rosnąca ilość zgłoszeń. W tym roku w województwie za pomocą aplikacji został przekroczony próg ponad 100 tysięcy wpisów, czyli informacji o zagrożeniach przekazywanych przez mieszkańców naszego regionu.
Nad kształtowaniem poczucia bezpieczeństwa współpracują nie tylko podmioty odpowiedzialne za jego zachowanie na właściwym poziomie, lecz również mieszkańcy, którzy odpowiedzialnie wskazują miejsca, gdzie należy dyslokować odpowiednie siły i środki lub realizować działania w zakresie zmian infrastrukturalnych. Dlatego ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie miejsc, gdzie dochodzi do zagrożeń w zakresie szeroko rozumianego naruszenia poczucia bezpieczeństwa. Takie funkcje przypisane są do narzędzia internetowego, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB).
Z analizowanych za jej pośrednictwem ilości zgłoszeń wynika, że w grudniu 2022 roku jednostki organizacyjne Policji województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyły próg 100 tysięcy wpisów informacji o zagrożeniach przekazywanych przez społeczności lokalne naszego województwa.
Biorąc pod uwagę, że mapa funkcjonuje od września 2016 roku, średniorocznie policjanci garnizonu kujawsko-pomorskiego weryfikują ponad 16 tysięcy wpisów. W kolejnych latach funkcjonowania zauważona została tendencja wzrostowa, co wskazuje na zwiększenie popularności narzędzia służącego do wskazywania wyszczególnionych w nim kategorii zagrożeń. Obecnie w całokształcie zebranych informacji ponad 52% to wpisy zdarzeń potwierdzonych przez policjantów z jednostek Policji, do których podjęto czynności w zakresie eliminacji ich negatywnego wpływu na poczucie bezpieczeństwa obywateli.
Należy podkreślić, że każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji, w związku z czym ważne jest odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Przypomnieć należy, że KMZB nie służy do zgłaszania pilnych interwencji Policji. Ponadto część danych wymaga weryfikacji lub przekazania zgłoszenia do innych instytucji lub służb. W przypadku konieczności natychmiastowego wezwania służb ratunkowych należy wykorzystać numer alarmowy 112.
Podsumowanie funkcjonowania KMZB w Grudziądzu
Podsumowanie funkcjonowania KMZB w Nakle nad Notecią
Podsumowanie funkcjonowania KMZB w Radziejowie
Podsumowanie funkcjonowania KMZB w Toruniu
Podsumowanie funkcjonowania KMZB w Tucholi
Podsumowanie funkcjonowania KMZB w Wąbrzeźnie
Podsumowanie funkcjonowania KMZB w Rypinie
Podsumowanie funkcjonowania KMZB w Inowrocławiu
Autor: mł. insp. Mariusz Ciesielski Wydział Prewencji KWP Bydgoszcz
Publikacja: nadkom. Przemysław Słomski