Wiadomości

Kujawsko-pomorska grupa SPEED w 2022 roku

Data publikacji 16.01.2023

Przez miniony rok policjanci z kujawsko-pomorskiej grupy SPEED pracowali na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i reagowali na niebezpieczne, a także agresywne zachowania na drodze. Przez ten czas funkcjonariusze zatrzymali 518 praw jazdy, w tym 330 za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Specjalna grupa SPEED powołana została w lipcu 2019 roku. Głównym jej zadaniem jest reagowanie na niebezpieczne i agresywne zachowania na drodze, szczególnie przekraczanie dozwolonej prędkości. W skład grupy wchodzą najbardziej doświadczeni policjanci ruchu drogowego oraz po jednym policjancie z Wydziału Kryminalnego i Wydziału Wywiadu Kryminalnego KWP w Bydgoszczy.

Tylko w ubiegłym roku policjanci grupy SPEED garnizonu kujawsko-pomorskiego:

  • skontrolowali 47 676 pojazdów, w tym 181 motocyklistów,
  • ujawnili 49 897 wykroczeń drogowych, z czego 34 465 za przekroczenia dopuszczalnej prędkości przez kierujących,
  • nałożyli 36 023 mandaty karne, z czego 25 758 za przekroczenie prędkości,
  • skierowali 1 048 wniosków o ukaranie do sądu za wykroczenia drogowe,
  • zatrzymali 518 praw jazdy, w tym 330 za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym,
  • zatrzymali 1 688 dowodów rejestracyjnych,
  • ujawnili także 304 przestępstwa w ruchu drogowym, głównie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości i niestosowanie się do zakazów sądowych.

Prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Brawurowa jazda, niedostosowanie szybkości do warunków panujących na drodze i agresywne zachowania kierujących wobec innych uczestników ruchu przyczyniają się do tragicznych w skutkach zdarzeń.

Nie pozwólmy, aby przez nieodpowiedzialne zachowanie na drodze ginęli ludzie. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o bezpieczną jazdę, zachowanie ostrożności na drodze i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego!

Autor: kom. Tomasz Wesołowski
Publikacja: asp. szt. Piotr Duziak

Film https://youtu.be/zuoeJn7ynCY

Film https://youtu.be/-GOlTPecWaU

Film https://youtu.be/A5Gj9fQKtuQ

Powrót na górę strony