Wiadomości

Karkołomna ucieczka przed radiowozem

Policjanci ruchu drogowego ze Świecia ścigali najpierw radiowozem, a następnie pieszo 24-latka, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Mężczyzna mimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych kontynuował niebezpieczną jazdę, doprowadzając ostatecznie do zderzenia z drzewem. Jak się okazało, ma orzeczony zakaz prowadzenia wszystkich pojazdów mechanicznych, a wstępne badania wykazały również obecność narkotyków w jego organizmie.

W sobotę (14.01.23) około 13.20 policjanci ruchu drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu, w trakcie wykonywania czynności służbowych na ulicy Wojska Polskiego, postanowili zatrzymać do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym marki Suzuki Grand Vitara. Mężczyzna był już znany funkcjonariuszom, podejrzewali, że posiada aktywny zakaz kierowania pojazdami.

Kierowca, pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych wydawanych do zatrzymania pojazdu, nie reagował, gwałtownie przyśpieszył i zaczął uciekać. Mundurowi ruszyli w pościg. Kierowca suzuki kontynuował niebezpieczną jazdę drogą serwisową w kierunku Morska, a następnie w stronę Jeżewa (pow. świecki). Tam zjechał w drogę leśną, gdzie ostatecznie uderzył w drzewo, wybiegł z pojazdu i kontynuował ucieczkę pieszo.

Po krótkim pościgu, policjanci zatrzymali uciekiniera i potwierdzili swoje przypuszczenia. Był nim 24-letnni mieszkaniec Świecia, dobrze znany mundurowym. Podróżował z 34-letnim pasażerem. W wyniku zdarzenia mężczyźni nie ponieśli poważnych obrażeń.

Mężczyzna odpowie za kierowanie pojazdem, pomimo orzeczonego zakazu oraz  niezatrzymania się do kontroli drogowej. Jeśli badanie potwierdzi zawartość środków odurzających we krwi,  odpowie również przed sądem za kierowanie pojazdem mechanicznym pod ich wpływem. Będzie się tłumaczył również za kolizję, którą spowodował podczas ucieczki.

Przypominamy, że przestępstwo kierowania pojazdami mechanicznymi wbrew orzeczonemu zakazowi, zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5. Tej samej karze podlega osoba, która pomimo wydawanych sygnałów świetlnych i dźwiękowych nie zatrzyma się do kontroli drogowej. Za kierowanie pojazdem pod wpływem działania środków odurzających grozi natomiast do 2 lat więzienia.

Autor: kom. Joanna Tarkowska
Publikacja: kom. Lidia Kowalska

Powrót na górę strony