Wiadomości

Działania „Bezpieczny pieszy” na kujawsko-pomorskich drogach

„Bezpieczny pieszy” to akcja, która na stałe wpisała się w harmonogram działań kujawsko-pomorskich policjantów „drogówki". Prowadzona ona jest w trosce o niechronionych uczestników ruchu drogowego jakimi są piesi właśnie. To oni bowiem w konfrontacji z samochodami nie mają często żadnych szans.

Wczoraj (27.01.23) kujawsko-pomorscy policjanci przeprowadzili działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą "Bezpieczny pieszy". Czynności te ukierunkowane były na zapewnienie bezpieczeństwa właśnie tej grupy użytkowników dróg. W związku z powyższym aktywność policjantów koncentrowała się przede wszystkim na kierujących pojazdami, którzy naruszali przepisy ruchu drogowego stanowiąc zagrożenie dla niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, ponieważ w tracie zderzenia z pojazdem nic go nie chroni. Kierowca może liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa, czy choćby karoserię samochodu. Tam, gdzie jest to możliwe, ruch pieszych i pojazdów jest oddzielony. Niestety w wielu przypadkach odbywa się on wspólnie, np. podczas przechodzenia przez jezdnię i tam bezpieczeństwo pieszego zależy w dużej mierze od niego samego.

Najczęstsze błędy popełniane przez osoby piesze to:

- przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,

- przebieganie przez jezdnię,

- wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd,

- przechodzenie przez jezdnię, gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony.

Najczęstsze błędy popełniane przez kierujących wobec pieszych to:

- przekraczanie prędkości w rejonie przejść dla pieszych,

- wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,

- nieustąpienie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu oraz wchodzącym na przejście dla pieszych,

- nieustąpienie pierwszeństwa pieszym przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych,

- nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na skrzyżowaniu przy skręcaniu w drogę poprzeczną.

Niejednokrotnie w zdarzeniach drogowych uczestniczą nietrzeźwi piesi, którzy poprzez ograniczoną świadomość są szczególnie narażeni na potrącenia przez pojazdy. Apelujemy również do nich, żeby zachowali należytą ostrożność na drodze, szczególnie podczas przechodzenia przez jezdnię oraz zachęcamy do noszenia odblasków.

Podczas działań policjanci ujawnili łącznie 576 wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych oraz 213 popełnionych przez nich samych.            

 

KPP Nakło

                                                                                                              

Autor: mł. asp. Agnieszka Bubień
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony