Wiadomości

Podsumowanie akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"

Data publikacji 13.03.2023

„Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" to działania, które na stałe wpisały się w harmonogram służb kujawsko-pomorskich policjantów „drogówki". Prowadzone są one w trosce o dwie grupy użytkowników dróg: pieszych i rowerzystów. To oni bowiem w konfrontacji z samochodami nie mają często żadnych szans. Dlatego policjanci apelują o noszenie odblasków.

W miniony piątek (10.03.23) kujawsko-pomorscy policjanci ponownie przeprowadzili działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Czynności te ukierunkowane były na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom. W związku z powyższym aktywność policjantów koncentrowała się przede wszystkim na kierujących pojazdami, którzy naruszali przepisy wobec tych grup użytkowników dróg.

Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, ponieważ w tracie zderzenia z pojazdem nic go nie chroni. Kierowca może liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa itp. Tam gdzie jest to możliwe ruch pieszych i pojazdów jest oddzielony. Niestety w wielu przypadkach odbywa się wspólnie, np. podczas przechodzenia przez jezdnię i tam bezpieczeństwo pieszego zależy w dużej mierze od niego samego.

Najczęstsze błędy popełniane przez osoby piesze to:
- przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
- przebieganie przez jezdnię,
- wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd,                                                                                                                                                                                                                                                              - korzystanie z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię
- przechodzenie przez jezdnię, gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony.

Najczęstsze błędy popełniane przez kierujących wobec pieszych to:
- wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu i wchodzącym na przejście,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszym przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na skrzyżowaniu przy skręcaniu w drogę poprzeczną.

Niejednokrotnie w zdarzeniach drogowych uczestniczą nietrzeźwi piesi, którzy poprzez ograniczoną alkoholem świadomość są szczególnie narażeni na potrącenia przez pojazdy. Apelujemy również do nich, żeby zachowali należytą ostrożność na drodze, szczególnie podczas przechodzenia przez jezdnię oraz zachęcamy do noszenia odblasków.

Podczas akcji policjanci łącznie ujawnili 327 wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych oraz 14 wobec rowerzystów.

 

Podsumowanie akcji na terenie woj. kujawsko-pomorskiego:

KMP Włocławek

KPP Nakło

KMP Grudziądz

KPP Inowrocław

KPP Radziejów

KPP Golub Dobrzyń

KPP Tuchola

Autor: asp. szt. Remigiusz Rakowski
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony