Wiadomości

Szkolimy medyków Zespołów Ratownictwa Medycznego z Bydgoszczy

Data publikacji 13.04.2023

W kwietniu i maju tego roku policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy we współpracy z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy zorganizowali szkolenia dla personelu pogotowia ratunkowego w Bydgoszczy. Było to możliwe dzięki, podpisanemu wcześniej, porozumieniu pomiędzy Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, a Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy.

Współpraca Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy pozwoliła na opracowanie programu szkolenia dla medyków i dyspozytorów pogotowia.

W pierwszym dniu szkolenia odbywają się cztery panele tematyczne. Pierwszy, prowadzony przez psychologa z Sekcji Psychologów KWP w Bydgoszczy, dotyczy psychologicznych i interpersonalnych możliwości radzenia sobie w sytuacji zagrożenia agresją. Psycholog omawia sposoby jak nie dopuścić do agresji fizycznej i spróbować zatrzymać ją na etapie agresji słownej. Następnie koordynator policyjnych negocjatorów zaznajamia ratowników z tematyką prenegocjacji, czyli sposobów rozmowy z osobą przed przyjazdem negocjatorów.  

Kolejnym elementem szkolenia jest instruktaż w zakresie posługiwania się przez policjantów przedmiotami do obezwładniania za pomocą energii elektrycznej -paralizatorami. W przypadku kontaktu z agresywnym pacjentem, najczęściej  na miejsce wzywany jest patrol policji, który może użyć paralizatora. Dlatego ważna jest znajomość tego urządzenia, jak i sposób postępowania po jego użyciu.

Ostatnie zajęcia realizowane w pierwszym dniu szkoleniowym dotyczą samoobrony. Instruktor sportów walki z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Bydgoszczy, pokazuje i uczy technik obejmujących: uderzenia, kopnięcia oraz obronę przed nimi. Demonstruje techniki dźwigni, obrony przed nimi oraz przewracana i kontroli nad agresorem „w parterze”.

Dzień drugi wypełniony jest zajęciami z policjantami Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Bydgoszczy, gdzie tematem są zagadnienia związane ze niedopuszczeniem do zniszczenia lub zatarcia śladów na miejscy przestępstwa, czy omówienie czynności pozwalających na ochronę śladów, w przypadku gdy jako pierwsi interwencję podejmują ratownicy.

Następnie instruktorzy wyszkolenia strzeleckiego Wydziału Kadr i Szkolenia KWP i Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy prezentują rodzaje broni będące na wyposażeni policji, sposoby jej zabezpieczania i rozładowywania, na wypadek gdy na miejscu niesienia pomocy przez służby medyczne, taka broń by się znalazła. Instruktorzy prezentują także wyposażenie, które może mieć na sobie podczas realizacji zadań policjant, np. sprzęt przeciw zagrożeniu, kamizelki kuloodporne, kaski ochronne itp.

Nasze zaproszenie na szkolenie przyjęła mgr Anna Michalak – wieloletni specjalista Kliniki Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy, która omówiła tematykę dot. przymusu bezpośredniego w stosunku do osób z zaburzeniami psychicznymi.

Drugi dzień szkolenia kończą zajęcia ukierunkowane na obronę w małej przestrzeni np. ambulansu czy radiowozu.

Zawód ratownika medycznego, pielęgniarki, lekarza w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, czy policjanta to zawody związane z ryzykiem wystąpienia bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia.  Bardzo dobra współpraca pomiędzy naszymi służbami, wymiana doświadczeń i wspólne szkolenia przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa zarówno funkcjonariuszy jak i mieszkańców.

 

Autor: mł. asp. Patryk Głowacki
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz

Powrót na górę strony