Wiadomości

90 zatrzymanych praw jazdy przez grupę SPEED

Data publikacji 14.04.2023

Policjanci ze specjalnej grupy SPEED od stycznia do marca zatrzymali 90 praw jazdy, w tym 41 za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Pamiętajmy, nadmierna szybkość to jedna z głównych przyczyn zdarzeń nierzadko ze skutkiem śmiertelnym! Prędkość zabija – to nie mit, tylko tragiczna prawda, o czym już wielokrotnie się przekonaliśmy, dlatego policjanci bezwzględnie będą eliminować piratów drogowych!

Policjanci ze specjalnej grupy SPEED, w pierwszym kwartale tego roku, nałożyli 9 564 mandaty karne, z których większość była za jazdę z nadmierną szybkością. Policjanci zatrzymali także 41 praw jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Efekty pracy funkcjonariuszy wskazują, że na naszych drogach jest wciąż zbyt dużo brawury i agresywnych zachowań.

Prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków, do jakich dochodzi na naszych drogach. Brawurowa jazda, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i agresywne zachowania kierujących wobec innych uczestników ruchu przyczyniają się do tragicznych w skutkach zdarzeń.  Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerom, gdy mamy zbyt wiele „na liczniku". Nadmierna prędkość jest groźna nie tylko dla kierujących i ich pasażerów, ale również dla pieszych. W przypadku zdarzeń z ich udziałem to oni właśnie mają mniejsze szanse na przeżycie. Pamiętajmy, wraz ze wzrostem prędkości zmniejsza się czas potrzebny na obserwację drogi (włącznie z jej poboczami i chodnikami) i tym samym na reakcję obronną.

Policjanci kujawsko-pomorskiej grupy SPEED w pierwszym kwartale tego roku skontrolowali 11 769 pojazdów. Ujawnili 12 330 wykroczeń drogowych, z czego 8 438 to przekroczenia dopuszczalnej prędkości przez kierujących. Funkcjonariusze nałożyli 9 564 mandaty karne, z czego 6 845 za przekroczenie prędkości, a także skierowali 212 wniosków o ukaranie za wykroczenia drogowe. Policjani zatrzymali 90 praw jazdy, w tym 41 za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym oraz 402 dowody rejestracyjne. Mundurowi ujawnili także 80 przestępstw dotyczących ruchu drogowego.

Prędkość zabija – to nie mit, tylko tragiczna prawda, o czym już wielokrotnie się przekonaliśmy. Nie pozwólmy, aby przez nieodpowiedzialne zachowanie na drodze ginęli ludzie. Apelujemy o rozsądek i wyobraźnię!

Autor: asp. szt. Remigiusz Rakowski
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony