Wiadomości

Czujny sąsiad i złodziej zatrzymany

Data publikacji 18.05.2023

O tym, jak ważna jest pomoc sąsiedzka przekonał się gospodarz działki budowlanej. Dzięki sprawnej reakcji mieszkającego obok mężczyzny, złodzieja ujętego na gorącym uczynku przejęli policjanci ze śródmiejskiego komisariatu. Oprócz zarzutu kradzieży odpowie za kierowanie pojazdem pomimo zakazu wydanego przez sąd.

W zeszłym tygodniu w Bydgoszczy dyżurny śródmiejskiego komisariatu odebrał zgłoszenie dotyczące kradzieży materiałów budowlanych na jednej z działek w Osielsku. Na miejsce natychmiast został wysłany patrol. Po przybyciu pod wskazany adres policjanci zatrzymali 32-letniego mieszkańca Niw, który został ujęty na gorącym uczynku chwilę wcześniej, przez właściciela posesji i jego syna.

Jak ustalili policjanci, sąsiad, w godzinach nocnych zauważył podejrzaną osobę na działce obok i zaalarmował właściciela, który wspólnie z  synem przyjechał na miejsce. Widząc to,  sprawca, który kradł materiały budowlane, próbował uciec, ale uniemożliwili mu to gospodarze zabierając kluczyki ze stacyjki pojazdu i przytrzymując go do czasu przyjazdu mundurowych. Po sprawdzeniu personaliów zatrzymanego w policyjnych systemach okazało się, że posiada on czynny zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony przez sąd od marca tego roku na 3 lata. Ponadto funkcjonariusze ustalili, że to właśnie ten mężczyzna wynosił z działki materiały budowlane, a w jego pojeździe ujawnili narzędzia służące do przestępstwa oraz 33 bloczki kompozytowe, które wróciły od razu do właściciela.

Mężczyzna już usłyszał zarzuty kradzieży oraz kierowania pojazdem pomimo zakazu. Za co grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Ten incydent doskonale ilustruje, jak ważna jest rola społeczności w zapewnianiu bezpieczeństwa. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak nasza czujność może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa:

- znajomość sąsiadów - nawiążcie relacje z sąsiadami i poznajcie się nawzajem, im lepiej się znamy tym łatwiej rozpoznamy podejrzane zachowanie,

- wzajemne powiadomienia - informujcie się o swojej nieobecności, szczególnie w przypadku dłuższych wyjazdów, w ten sposób sąsiedzi będą mogli zwiększyć swoją czujność i zwrócić uwagę na niepożądane działania na Waszych posesjach,

- zgłaszanie podejrzanych sytuacji - jeśli zauważycie nieznajome osoby lub podejrzane zachowanie wokół działki sąsiadów, nie wahajcie się zgłosić tego właścicielowi lub mundurowym, wspólne działanie może pomóc w zapobieżeniu przestępstwa,

- wspólne inicjatywy - rozważcie utworzenie grupy sąsiedzkiej lub programu partnerskiego, w którym będziecie wspólnie dbać o bezpieczeństwo społeczności.

Autor: sierż. Oskar Nowak
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony