Wiadomości

Szkolenie umiejętności policyjnych „wodniaków”

Data publikacji 20.05.2023

Na pływalni Centrum Rekreacji Astoria w Bydgoszczy odbyło się sprawdzenie umiejętności związanych z ratownictwem wodnym dla policjantów, którzy pełnią służbę na terenach wodnych i przywodnych garnizonu kujawsko-pomorskiego. Szkolenie zostało zorganizowane przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

W pierwszej edycji  szkoleniowej wzięło udział łącznie 23 policjantów, którzy przez trzy dni doskonalili swoje umiejętności w zakresie ratownictwa wodnego. Ćwiczenia były prowadzone przez doświadczonych instruktorów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy oraz funkcjonariuszy Ogniwa Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.
Program szkolenia obejmował różne aspekty ratownictwa wodnego, takie jak techniki pływania stosowane w ratownictwie, skoki ratownicze, pływanie pod wodą, pływanie w umundurowaniu służbowym oraz holowanie osób. Podczas symulowanej akcji ratunkowej wykorzystywano specjalistyczny sprzęt ratowniczy.

Podsumowaniem zajęć na pływalni było sprawdzenie umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego, w którym uczestniczyli policjanci z Komend Miejskich i Powiatowych województwa kujawsko-pomorskiego. To oni wykonują zadania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców naszego województwa podczas letniego wypoczynku.

Sprawdzenie umiejętności polegało na wykonaniu trzech zadań sprawnościowych, które musieli wykonać policjanci:

  • Przepłynięcie 50 metrów dowolnym stylem w czasie poniżej 50 sekund,
  • Przepłynięcie pod wodą co najmniej 15 metrów,
  • Holowanie osoby tonącej na dystansie 50 metrów bez przerwy.

Nabycie i sprawdzenie tych umiejętności u funkcjonariuszy przyczyni się do poprawy ich bezpieczeństwa w czasie służby, a także może mieć znaczenia dla bezpieczeństwa na terenach wodnych i przywodnych naszego województwa.

Autor: podkom. Marcin Czyż
Publikacja: asp. szt. Piotr Duziak

Film https://youtu.be/zlwZo8kHj0s

Powrót na górę strony