Wiadomości

„Pomagamy i chronimy” - warsztaty dla studentów

Data publikacji 07.06.2023

W ramach wspólnej inicjatywy funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy i przedstawicieli Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zorganizowano warsztaty „Służba w Policji - pomagamy i chronimy”. Kto wie? Może niektórzy z absolwentów wybiorą karierę właśnie w kujawsko-pomorskiej Policji.

Wczoraj (6.06.23) w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyło się spotkanie ze studentami kierunków: pedagogika resocjalizacyjna, psychologia, kryminologia, prawo, prawo w biznesie, zarządzanie oraz zarządzanie bezpieczeństwem narodowym.
Po omówieniu celu i harmonogramu warsztatów funkcjonariusz z Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Bydgoszczy omówił proces doboru i rekrutacji do służby w Policji. Dla studentów zainteresowanych wstąpieniem do naszej formacji prezentacja ta była doskonałą okazją, by poznać szczegóły dotyczące wymagań i procedur kwalifikacyjnych. Następnie uczestnicy warsztatów, podzieleni na  kilka grup, przeszli do sal wykładowych, gdzie czekali na nich policjanci, którzy przygotowali różne bloki tematyczne prezentujące poszczególne wydziały. Na parkingu przy Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy natomiast odbyły się specjalnie przygotowane pokazy dotyczące pracy  funkcjonariuszy.

W ramach warsztatów Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zaaranżował przesłuchanie nieletniego oraz zapoznał studentów z zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem na wodzie.

Kolejnym punktem programu była wspólna prezentacja funkcjonariuszy z Wydziału Kryminalnego i Sekcji Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Podczas tego bloku studenci mieli możliwość zapoznania się z metodami przesłuchania i profilowania sprawców przestępstw przy współpracy funkcjonariuszy pionu kryminalnego z policyjnymi psychologami.

Policjanci Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy przedstawili techniki badań daktyloskopijnych, antroposkopijnych oraz poligraficznych. Z dużym zainteresowaniem spotkało się badanie na tzw. wykrywaczu kłamstw.

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy przygotował prezentację poświęconą profilaktyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zaprezentował aktualne aspekty kontroli drogowej i obowiązujący taryfikator punktów karnych nakładanych za wykroczenia drogowe. Uśmiech na twarzach uczestników po wyjściu z sali był wyrazem pozytywnego odbioru przekazywanych treści. Jeden z uczestników ocenił warsztat tymi słowami cyt. „Dużo wiedzy, widać, że pasjonaci!”.

Podczas przedsięwzięcia zaprezentowano również działania Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Bydgoszczy związane z zabezpieczaniem imprez masowych, zatrzymywaniem uciekinierów czy zabezpieczaniem pirotechnicznym. Studenci mieli możliwość przymierzenia się do sprzętu oraz wyposażenia używanego przez kontrterrorystów.

Podsumowując, warsztaty "Służba w Policji - pomagamy i chronimy" były doskonałą okazją dla studentów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy do poznania codziennych zadań i pracy funkcjonariuszy.

Dzięki współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy studenci mogli lepiej zrozumieć wymagania i procedury rekrutacyjne, a także zyskać wiedzę na temat działań policji w różnych obszarach. Spotkanie moderowali funkcjonariusze z Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Autor: WKS KWP w Bydgoszczy
Publikacja: nadkom. Przemysław Słomski

Powrót na górę strony