Wiadomości

Podsumowanie działań „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego"

Data publikacji 10.07.2023

Kujawsko-pomorscy policjanci przeprowadzili w miniony piątek działania ukierunkowane na niechronionych uczestników ruchu drogowego. To oni bowiem spośród wszystkich użytkowników najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas zdarzenia drogowego. Podczas działań funkcjonariusze ujawnili 581 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami wobec pieszych oraz 26 wobec rowerzystów.

W miniony piątek (7.07.23) kujawsko-pomorscy policjanci przeprowadzili na terenie naszego województwa działania pn. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego". W ramach tej ogólnopolskiej akcji funkcjonariusze pełnili służbę w rejonach skrzyżowań, przejść dla pieszych i innych potencjalnie niebezpiecznych miejsc. Policjanci zwracali przede wszystkim uwagę na wykroczenia kierujących wobec pieszych, jak i rowerzystów.

Najczęstsze błędy popełniane przez pieszych to:
- przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
- przebieganie przez nią,
- wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd,
- przechodzenie, gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony.

Najczęstsze błędy popełniane przez kierujących to:
- wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na „pasach",
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszym przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na skrzyżowaniu przy skręcaniu w drogę poprzeczną.

Policjanci przypominają również najważniejsze zasady i przepisy dotyczące poruszania się cyklistów po drogach:

- rowerzysta ma obowiązek poruszać się drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, o ile takie są wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla pieszych! Kierujący jednośladem może z niego skorzystać w ściśle określonych sytuacjach:

- kiedy opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem w wieku do 10 lat,

- kiedy wzdłuż drogi, na której dozwolona prędkość jest większa niż 50 km/h, nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry,

- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu cyklisty - śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła;

W powyższych sytuacjach każdy rowerzysta jest zobowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym!

Cyklista nie może:

- jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu, za wyjątkiem jazdy obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym i nie zagraża bezpieczeństwu ruchu;

- jechać bez trzymania co najmniej jedną ręką kierownicy oraz nóg na pedałach;

- czepiać się innych pojazdów,

- jechać wzdłuż po przejściu dla pieszych.

Celem realizowanych cyklicznie działań jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego jakimi są piesi i rowerzyści oraz zmniejszenie liczby wypadków z ich udziałem. To właśnie ta grupa użytkowników dróg, w przypadku zderzenia z pojazdem, jest najbardziej narażona na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Dlatego powinni oni mieć świadmość, że w dużej mierze, bezpieczeństwo uzależnione jest od ich zachowania.

Podczas działań funkcjonariusze ujawnili 581 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami wobec pieszych oraz 26 wobec rowerzystów.      

Po raz kolejny apelujemy do kierujących o zachowanie szczególnej uwagi w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych. Chwila nieuwagi może kosztować życie innej osoby!

 

Podsumowanie działań „NURD" powiecie golubsko-dobrzyńskim

Podsumowanie działań „NURD" powiecie włocławskim

Podsumowanie działań „NURD" powiecie bydgoskim

Podsumowanie działań „NURD" powiecie świeckim

 

Autor: mł. asp. Agnieszka Bubień
Publikacja: Kamila Ogonowska

Film https://youtu.be/XVI9BaajpLo

Powrót na górę strony