Wiadomości

Szybka reakcja toruńskich policjantów zapobiegła tragedii

Data publikacji 18.07.2023

Mundurowi z komisariatu na toruńskim Śródmieściu uratowali w miniony weekend dwie osoby, które próbowały popełnić samobójstwo, skacząc z mostu. Dzięki błyskawicznej i zdecydowanej reakcji funkcjonariusze szybko znaleźli się na miejscu. Uratowana kobieta i mężczyzna trafili pod opiekę specjalistów.

W minioną sobotę (15.07.23) o 3:30 do stanowiska kierowania śródmiejskiego komisariatu wpłynęło zgłoszenie o mężczyźnie, który chce skoczyć z mostu im. Józefa Piłsudskiego. Dyżurny natychmiast wysłał tam patrol mundurowych. Młodszy aspirant Michał Prusakiewicz i sierżant Mateusz Janowicz zareagowali błyskawicznie.

Gdy byli na miejscu okazało się, że desperat znajdował się przy barierkach mostu. Policjanci zaczęli z nim rozmawiać i powoli zbliżali się do niego. W pewnym momencie, funkcjonariusze wykorzystali nieuwagę 20-latka, chwycili go i udaremnili skok. Mężczyzna był pod wpływem alkoholu. Gdy wytrzeźwiał trafił pod opiekę lekarzy.

Kolejnej nocy (16.07.23) doszło do równie dramatycznej sytuacji. Wówczas również dyżurny komisaraitu na Śródmieściu otrzymał zgłoszenie o kobiecie, która chciała targnąć się na życie. Z uzyskanej informacji wynikało, że desperatka stoi przy poręczy mostu im. Józefa Piłsudskiego.

Młodszy aspirant Michał Prusakiewicz i sierżant Dawid Borowiecki wykazali się dużym zaangażowaniem i odwagą. Jeden z policjantów wybiegł wcześniej z radiowozu, aby niepostrzeżenie zbliżyć się do kobiety. W tym czasie drugi funkcjonariusz skupiał uwagę 20-latki. Gdy policjanta dzielił krótki dystans od kobiety bez chwili namysłu podbiegł do niej i odciągnął bezpiecznie za wewnętrzną stronę barier. Wtedy natychmiast dołączył drugi mundurowy i wspólnie opanowali kryzysową sytuację.

20-latka została przewieziona przez załogę pogotowia ratunkowego do właściwej placówki, aby można było jej udzielić specjalistycznej pomocy.

Pamiętajmy, że jeśli potrzebujemy pomocy nie wstydźmy się o nią poprosić. Każdy z nas może mieć słabsze chwile, czasem myślimy, że nic gorszego nie może nas spotkać i nie wiemy jak poradzić sobie z przytłaczającymi nas problemami. Zawsze możemy zwrócić się do osób, które pomogą nam przejść przez ciężki okres w życiu. Najlepiej nawiązać kontakt ze specjalistami, którzy dyżurują pod numerem telefonu 116 123. Możemy też zajrzeć na stronę www.psychologia.edu.pl, gdzie znajduje się lista placówek, w których możemy uzyskać profesjonalną pomoc. Pamiętajmy, nie musimy być sami z naszymi problemami. Są osoby, które nam pomogą, całkowicie bezpłatnie i anonimowo.

Gdzie szukać pomocy

116 123

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00

116 111

Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

800 108 108

Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00

121 212

Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

22 635 09 54

Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00

Źródło: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-pomoc-sobie-i-innym-w-depresji

Autor: st. sierż. Sebastian Pypczyński
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony