Wiadomości

Zasady zachowania się wobec osób przejawiających zaburzenia psychiczne

Data publikacji 08.09.2009

Policjanci, w trakcie przeprowadzanych interwencji, często spotykają się z osobami naruszającymi obowiązujące normy społeczne czy moralne, zachowującymi się w sposób nieadekwatny do sytuacji oraz z osobami z którymi kontakt jest ...

Policjanci, w trakcie przeprowadzanych interwencji, często spotykają się z osobami naruszającymi obowiązujące normy społeczne czy moralne, zachowującymi się w sposób nieadekwatny do sytuacji oraz z osobami z którymi kontakt jest utrudniony. Niektóre z tych osób mogą przejawiać symptomy zaburzeń czy chorób psychicznych. Dlatego ważne jest, aby posiadać informacje na temat podstawowych objawów, wskazujących na poszczególne zaburzenia natury psychicznej, wiedzieć czy istnieje realne zagrożenie dla osób trzecich lub osoby zaburzonej oraz znać podstawowe zasady postępowania w takich sytuacjach.

W momencie rozpoczęcia działań i nawiązania pierwszego kontaktu z inną osobą, możemy uzyskać podstawowe informacje o jej stanie psychicznym. W sytuacji, kiedy widzimy kogoś zdezorientowanego lub silnie wzburzonego, możemy zadać jej podstawowe pytanie typu: „Czy mógłbym Pani/Panu pomóc? Ważny jest sposób w jaki osoba nawiązuje kontakt werbalny, wzrokowy, ale też jej orientacja w otaczającej ją rzeczywistości  - czy wie, kim jest, jak się nazywa, czy wie jaki dziś dzień, gdzie się znajduje i dlaczego.

Istotna jest obserwacja zachowania osoby z którą nawiązujemy kontakt. Czy jest ono spójne czy chaotyczne i impulsywne? Czy wypowiedzi są ze sobą powiązane w logiczną całość? Czy tempo wypowiedzi nie odbiega od normy? Czy osoba jest spokojna, czy lękliwa i spięta?

W artykule, który umieszczony został w naszej zakładce „Psycholog w Policji” opisanych zostało kilka najbardziej charakterystycznych zaburzeń psychicznych oraz dysfunkcji utrudniających kontakt, a także porady, co do zachowania się w odniesieniu do tychże osób.


 
Opracowała: Magda Mikołajska
Sekcja Psychologów KWP w Bydgoszczy




Autor: Piotr_P
Publikacja: Piotr_P

Powrót na górę strony