Wiadomości

Policyjne działania w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”

Data publikacji 05.09.2023

Już dzisiaj zaczyna się nowy rok szkolny. Placówki edukacyjne ponownie zapełnią się dziećmi, które wypoczęte i pełne zapału rozpoczynają naukę. Przez cały wrzesień, w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, w rejonach szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych, możemy spodziewać się zdecydowanie więcej patroli. Policjanci będą dbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w drodze na zajęcia i z powrotem.

Od początku września szkoły zapełnią się uczniami, którzy wypoczęci i pełni zapału rozpoczynają naukę. Jak co roku, w okolicach placówek oświatowych pojawi się więcej policjantów, by pomóc naszym pociechom bezpiecznie przejść przez jezdnię oraz, by zwrócić uwagę zmotoryzowanych na to, że po ulicach w tym czasie porusza się znacznie więcej dzieci. Droga do szkoły i z powrotem stanie się bowiem stałym elementem w życiu najmłodszych użytkowników dróg, aż do kolejnej przerwy wakacyjnej.

Na początku roku szkolnego policjanci będą bacznie przyglądać się również zachowaniu kierujących poruszających się w rejonie placówek oświatowych. Funkcjonariusze będą kontrolować prędkość pojazdów, stan trzeźwości kierujących, a także sposób przewożenia dzieci. Przypominamy, że zgodnie z kodeksem drogowym dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu należy przewozić w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym, bez względu na długość trasy.

Przypominamy także rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, dziecko w wieku do lat 7 może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych szczególnie poza obszarem zabudowanym. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach i o prawidłowo zapiętych pasach bezpieczeństwa. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie ostrożności na drodze, szczególnie w rejonie szkół, przedszkoli, placówek oświatowo-wychowawczych oraz miejsc, gdzie grupują się dzieci i młodzież.

• Rodzicu – dziecko naśladuje Twoje zachowania, daj więc dobry przykład!

• Nauczycielu – odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!

• Kierowco – uważaj w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!

 

Policyjne działania w ramach „Bezpiecznej drogi do szkoły” w powiecie inowrocławskim

Policyjne działania w ramach „Bezpiecznej drogi do szkoły” w powiecie grudziądzkim

Policyjne działania w ramach "Bezpiecznej drogi do szkoły" w powiecie lipnowskim

Policyjne działnia w ramach "Bezpiecznej drogi do szkoły" w powiecie włocławskim

Policyjne działnia w ramach "Bezpiecznej drogi do szkoły" w powiecie radziejowskim

Policyjne działnia w ramach "Bezpiecznej drogi do szkoły" w powiecie toruńskim

Policyjne działnia w ramach "Bezpiecznej drogi do szkoły" w powiecie chełmińskim

Autor: podkom. Remigiusz Rakowski
Publikacja: Kamila Ogonowska

  • Policjant pełni służbę przy szkole
  • Policjant wraz ze strażnikiem miejskim pełnia służbę przy szkole
  • Policjant pozuje z uczniami na tle szkoły
  • Policjantka stoi w pobliżu szkoły
  • Policjant czuwa nad bezpieczeństwem uczniów przechodzących po pasach
Powrót na górę strony