Zaczęło się od jazdy „wężykiem”
Policjanci ostrzegają! Brak koordynacji ruchów, wydłużenie czasu reakcji, pogorszenie ostrości widzenia, a także błędna ocena odległości - to tylko przykłady negatywnego oddziaływania alkoholu czy narkotyków na kierowców. Nie przemówiło to jednak do 38-latka, który usiadł w tym stanie za kierownicą motoroweru. I to nie był koniec jego problemów.
W miniony weekend (30.09.23) o 21.00 funkcjonariusze Posterunku Policji w Bukowcu zatrzymali do kontroli 38- latka jadącego motorowerem. Jego zachowanie wskazywało na to, że może być pijany. Do zatrzymania doszło w Świekatowie (pow. świecki). Przypuszczenia mundurowych potwierdziły się. Mężczyzna popełnił wykroczenie, bo w jego organizmie było blisko 0,4 promila alkoholu. To nie było jednak jego jedyne przewinienie. Policjanci sprawdzając dane kierowcy jednośladu w swoich systemach uzyskali informację, że ma on sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Ponadto policjanci znaleźli przy nim woreczek z krystaliczną substancją, a badanie wykazało również obecność narkotyków w jego organizmie.
Wstępne badania wykazały, że zabezpieczona prze mundurowych substancja to 2C-B. Mężczyzna odpowie za popełnione przestępstwa przed sądem. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.
Na kierowanie pojazdem składa się wykonywanie wielu czynności jednocześnie. Alkohol osłabia zdolności kierowcy i w sposób negatywny wpływa na cały proces decyzyjny. By zapewnić bezpieczeństwo podczas prowadzenia pojazdu musimy być nieustannie czujni i właściwe reagować na to, co dzieje się na drodze wykonując odpowiednie manewry. Brak koordynacji ruchów, wydłużenie czasu reakcji, pogorszenie ostrości widzenia, a także błędna ocena odległości – to tylko niektóre ze skutków picia alkoholu.
O tym, że nie wolno prowadzić pojazdów po narkotykach czy alkoholu wiedzą przecież wszyscy, jednak wciąż, pomimo grożących sankcji, policyjne kontrolne dowodzą, że po naszych drogach poruszają się nieodpowiedzialni kierowcy.
Autor: kom. Joanna Tarkowska
Publikacja: asp. szt. Piotr Duziak