Warsztaty zapobiegania wypaleniu zawodowemu
Dzielnicowi z garnizonu kujawsko-pomorskiego, w ramach podpisanego porozumienia, pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego a Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy uczestniczyli w warsztatach, których celem było przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu policjantów.
Od 16 do 20 października w Komendzie Miejskiej Policji we Włocławku, w Toruniu, w Bydgoszczy oraz Grudziądzu, a także w Komendzie Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią odbyły się warsztaty profilaktyczne z zakresu wypalenia zawodowego dla funkcjonariuszy dzielnicowych, którzy między innymi pracują w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej.
Przedsięwzięcie odbyło się dzięki podpisanemu 21 czerwca porozumieniu pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego a Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy. Zadanie to zostało zaprojektowane w ramach „Wojewódzkiego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie dla województwa kujawsko-pomorskiego na lata 2021-2026”. Głównym celem spotkania było zapobieganie wypaleniu zawodowemu funkcjonariuszy działających w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej. Zajęcia poprowadziła Pani Katarzyna Łukowska doktor nauk humanistycznych w dziedzinie psychologii. Za wsparcie organizacyjne odpowiadała Pani Elżbieta Wierszyło z Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.
Podczas szkolenia policjanci mieli możliwość popracowania na swoich mocnych i słabych stronach, zauważyć, jak funkcjonują w różnorodnych rolach społecznych, a także, jak własne przekonania wpływają na reakcje w sytuacjach trudnych. Funkcjonariusze dowiedzieli się skąd bierze się zjawisko wypalenia zawodowego, jakie są jego fazy, co ma najistotniejszy wpływ na jego tempo, jak rozpoznawać jego symptomy oraz, jak jemu zapobiegać. W trakcie warsztatów uczestnicy poznali techniki radzenia sobie z silnym, długotrwałym stresem, sposoby, jak mu przeciwdziałać i narzędzia, dzięki którym mogą wracać do równowagi emocjonalnej, szczególnie po bardzo trudnych i wyczerpujących zdarzeniach na służbie.
Dzielnicowi aktywnie uczestniczyli w zajęciach i wymieniali się własnymi doświadczeniami.
Trenerowi oraz organizatorom szkolenia składamy podziękowania nie tylko za profesjonalizm i merytoryczne przygotowanie, ale także za stworzenie przyjaznej atmosfery pozwalającej na swobodne, a także szczere wypowiedzi.
Autor: nadkom. Monika Hermann
Publikacja: Kamila Ogonowska