Wiadomości

Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw – szkolenie.

Data publikacji 23.09.2009

W dniach 9-12.09.2009r. dwóch psychologów naszej sekcji, wraz z ośmioma funkcjonariuszami garnizonu kujawsko-pomorskiego uczestniczyło w szkoleniu pt. „Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw”.

W dniach 9-12.09.2009r. dwóch psychologów naszej sekcji, wraz z ośmioma funkcjonariuszami garnizonu kujawsko-pomorskiego uczestniczyło w szkoleniu pt. „Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw”. Szkolenie było częścią realizowanego projektu w ramach Programu Komisji Europejskiej „Zapobieganie i Zwalczanie Przestępczości 2007”. Zajęcia miały charakter interdyscyplinarny i adresowane były do funkcjonariuszy policji, sędziów, prokuratorów oraz kuratorów sądowych.

Celem przeprowadzonego szkolenia było podniesienie kwalifikacji zawodowych osób pracujących z pokrzywdzonymi oraz wprowadzenie do działań polskiego wymiaru sprawiedliwości dobrych praktyk w pracy na rzecz osób  pokrzywdzonych przestępstwem, które funkcjonują obecnie w wielu krajach Unii Europejskiej. Tematyka szkoleń obejmowała zagadnienia zarówno pedagogiczno-psychologiczne, jak i prawne. Omówiono, między innymi, techniki przesłuchiwania osoby pokrzywdzonej, które minimalizują wystąpienie ryzyka wtórnej wiktymizacji, rozważano rolę mediacji w pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem.

Podjęta też została tematyka przemocy w rodzinie – zwalczania przemocy domowej wobec kobiet i dzieci. Uczestnikom przekazano, ponadto, informacje na temat instytucji i podmiotów, które mogą służyć pomocą w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W ostatnim dniu szkolenia poruszone zostały aspekty prawne, między innymi rola pokrzywdzonego w genezie przestępstwa. Omówiono również nowe regulacje prawne służące zabezpieczaniu pokrzywdzonych przestępstwem, w tym przestępstwem przeciwko rodzinie.

Poruszana w trakcie szkolenia tematyka, jest bardzo istotna z punktu widzenia pracy funkcjonariuszy. Ważne jest, aby osoby pracujące z ofiarami przestępstw były świadome sytuacji tych osób i wprowadzały coraz to wyższe standardy pracy z nimi. Zmiana postawy i nastawienia funkcjonariuszy wobec osób pokrzywdzonych przestępstwem, może wpłynąć bardzo korzystnie na jakość ich relacji i zwiększyć poziom satysfakcji z tego kontaktu. Udział w szkoleniu był finansowany przez organizatorów ze środków projektu.

opracowała: Magda Mikołajska
Sekcja Psychologów KWP w Bydgoszczy



Autor: Piotr_P
Publikacja: Piotr_P

Powrót na górę strony