Wiadomości

Wojewódzkie obchody upamiętniające 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Data publikacji 13.11.2023

Uroczystości patriotyczne, upamiętniające 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się na dziedzińcu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Uczestniczył w nich nadinspektor Piotr Leciejewski Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy, a także Władze wojewódzkie, samorządowe oraz Kadra Kierownicza innych kujawsko-pomorskich służb mundurowych. Na obchodach nie zabrakło też mieszkańców regionu, którzy licznie przybyli, by świętować niepodległość.

Obchody upamiętniające 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w których wziął udział również nadinspektor Piotr Leciejewski - Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy rozpoczęły się mszą świętą w Katedrze Bydgoskiej pw. św. św. Marcina i Mikołaja. Po czym uroczystość przeniosła się na dziedziniec Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy, gdzie przy wtórze hymnu narodowego wciągnięto flagę Rzeczypospolitej Polskiej.

Następnie, każda z delegacji, na czele z Władzami wojewódzkimi i samorządowymi, złożyła wiązanki kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.  

W obchodach uczestniczyli również mieszkańcy regionu, młodzież i dzieci, którzy licznie przybyli na uroczystość, by świętować niepodległość. Całość dopełnił występ Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy.

Obchodom towarzyszyło także otwarcie wystawy przed Urzędem Wojewódzkim „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918–1920”, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Autor: Kamila Ogonowska
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony