Kryzys bezdomności - problem, który może dotknąć każdego z nas
Warto wiedzieć co zrobić, gdy zauważymy osobę w kryzysie bezdomności. Coraz częściej spotykamy ich szukających schronienia na dworcach, klatkach schodowych, piwnicach. Przeczytaj, każdy powinien wiedzieć jak pomóc potrzebującym?
Osobami w kryzysie bezdomności zostają z różnych powodów. Są wśród nich ci „z wyboru” lub „z konieczności”. Większość jednak to osoby, które straciły pracę, popadły w długi, albo nie potrafiły rozwiązać rodzinnych konfliktów.
Każda taka osoba ma swoją własną historię, jednak bez względu na wszystko w sezonie jesienno-zimowym szczególnie potrzebują pomocy.
Jak im pomóc? …
Czasami wystarczy powiedzieć, gdzie znajdą schronienie, hostel lub noclegownię. Placówki pomagają wyjść z kryzysu. Oferują pomoc w uzyskaniu prawa do świadczeń, wsparcia finansowego z różnych źródeł, porad prawnych, a także pomoc w nawiązaniu stosunków z najbliższymi lub w zdobyciu podstawowych umiejętności.
Nie przechodźmy obojętnie obok potrzebujących. Gdy zauważymy osobę w kryzysie bezdomności, żyjącą w naszym otoczeniu, można powiadomić ośrodek pomocy społecznej, policję lub straż miejską. Urzędnicy lub funkcjonariusze przekażą informacje o możliwości skorzystania z noclegowni i wskażą miejsca, gdzie będzie można zjeść darmowy ciepły posiłek.
Osoby w kryzysie bezdomności lub innej sytuacji kryzysowej mogą uzyskać pomoc pod bezpłatnym numerem infolinii 0 800 301 630, czynnym od poniedziałku do piątku od 7:00 do 15:00. Natomiast po godzinach pracy urzędu można kontaktować się z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem telefonu 52 34 97 777.
Poniżej lista noclegowni i jadłodajni w naszym województwie.
Autor: asp. szt. Tomasz Trybuszewski
Publikacja: Kamila Ogonowska